Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Markalar, reklam yüzleriyle müşterilerine ne tür bir mesaj vermeyi amaçlamaktadır?

Massimo Dutti veya Vogue, reklam yüzlerine gerçekten para harcayan markalar. Bu reklam yüzleri de gerçekten “model” yani bakıldığı zaman. Burada verilmek istenen mesaj “Siz de böyle güzel ve yakışıklısınız, dolayısıyla böyle olmayı hakediyorsunuz” mu? Yoksa amaç sadece dikkat çekmek mi? Yoksa ikisi de mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap

Belki burada "deneyim ekonomisinden bahsedebiliriz ( Pine & Gilmore, 1998, 1999). Bu ekonomik anlayışa göre, insanların bir malı alırken aslında fiziksel bir ürünü değil onun etrafındaki deneyimi satın almak isterler. Örneğin bir kafede içilen bir kahve de alınan şey fiziksel bir ürün değil bir deneyimdir. Hatta modern tüketici teorilerine göre ürünler görünebilir , dokunabilir özellikleri yüzünden değil daha da giderek oranda dokunulamaz, görülemez deneyimler sundukları yahut sunma sözü verdikleri için alınmaktadırlar. Aslında "Deneyim Ekomisi" nden çok daha önce bir ürünü bir bir kavramlar birleştirmeyi sistematik olarak ilk başaran kişi Edward Barneys olmuştur. Daha 1920 lerde sigara satışlarının azalması üzerine kadınları da sigaraya başlatabilmek için, özgürlük kavramını sigara içmeye bağlamıştır.

Ünlüler, birçok insanın özlemini duyduğu bir hayatı yaşamaktadırlar. Bu ürünü alan tüketici , ürünleri alarak reklamda yer alan ünlünün çevresindeki hayat deneyimi satın alınmak istemektedir. Yukarda bahsedilen kitapları okumanızı tavsiye ederim.

Bu Reklamı Kapat

246 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Pine & Gilmore, et al. (1999). Experience Economy. ISBN: 9781598871579. Yayınevi: Harvard Business Press.
3
  • Raporla
Cevap
Yunus Emre Çelik
Yunus Emre Çelik Öğrenci, Okur

Bir toplulukta bulunan sıradan bireyler her zaman o topluluğun önde gelenlerinin onayını almak isterler. Topluluk liderinin onayladığı bir davranışta bulunmak, etik olmasa da başkalarına zarar verse de topluluk lideri tarafından onaylanmayan davranışlara göre diğer bireyler tarafından daha hoş görülür. Topluluk liderleri dediğimiz kişiler geçmişte ( örneğin kabile dönemlerinde) yalnızca gerçek yöneticilerden oluşurken bugün içi içe geçmiş toplumda aynı anda çok sayıda lider geniş bir kitleye etki edebiliyor. Öyle ki bu liderler artık doğrudan yönetme yetkisi ve sorumluluğundan ziyade ünlüler/ sanatçılar vb. gibi kanaat önderleri veya alanında tanınmış kişiler olabilir. Hele bugün yalnızca tanınmak bile (bkz. influencer) topluluk lideri niteliğine sahip olmak için yeterli. Tüm bunlardan hareketle reklamlarda kullanılan topluluk lideri niteliğine sahip kişiler, ilgili hizmetin veya ürünün onayını verdiğinde insanların bakış açısı değişebilir.

Ayrıca tarihsel gelişimi tabiki yukarda yazılanlardan ilham alınarak ortaya çıkmamıştır. Muhtemelen zamanında bir şirket yöneticisi sırf hava olsun diye ünlü birini reklamında oynatmak istedi ve rakip şirketler de buna yanıt olarak aynısını yineledi. Gelen geri dönüşlere bakıldığında fayda- maliyet analizine bakılmaksızın satışların arttığı görüldüyse ve bu konuda zamanla uzmanlaşan kişiler de bunun teknik altyapısını oluşturduysa bugün sık sık reklamlarda ünlü görmemiz çok doğaldır. Çünkü kısaca işe yarar bir yöntemdir :)

Bu Reklamı Kapat

Sorunun kısa yanıtı olarak; markalar ünlüleri reklamlarında oynatarak müşterilerin liderlerin onayını almasını sağlamaktadır. Topluluk tarafından onaylanmış bir ürün/ hizmet gönül rahatlığıyla kullanılabilir demektir.

1
  • Raporla
Cevap
Zühtü Mete Dinler
Zühtü Mete Dinler Konunun İlgilisiyim

Halkla ilişkiler okumuş biri olarak her iki varsayımın da doğru olduğunu söylemek gerekli. Ancak “siz de böyle güzel veya yakışıklısınız, dolayısıyla böyle olmayı hakediyorsunuz”, doğrudan reklamın ana konusu olmaz yoksa çok sırıtır. İnsan doğası bu algıyı zaten alır, reklam bu duyguyu hissettirir (reklamın iyisi böyle olur).

Ama her konuda reklamda işe yaradığı da söylenemez. Bazen metinsel sorunlar, bazende görsel devamlılığın aktarılamaması veya izleyicinin duygusal olarak reklamla bağ kurmaması gibi nedenlerle alt duygu izleyiciye geçmez. Bu konuda sosyal bilimler alanlarında (Sosyoloji, psikoloji, halkla ilişkileri) çalışan bilim insanları çok sağlam araştırmalar vardır ve yürütülmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Reklamın özü dikkat çekmek olduğundan bu durum daha belirgindir. Marka yüzü ile daha çok insana daha kolay ulaşılabilir. Marka yüzlerinin reklamlarda olmasının ana sebebi budur. Reklamcıların da çoğunlukla alt mesaj kaygısı olmaz. Tek bir şeye odaklanırlar. Bu ürün olabilir, ürün kalitesi olabilir, ürün fiyatı olabilir vs. Reklam, bu kadar basite indirgenemeyen bir pazarlama aracıdır.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et