Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Kusursuz ve herşeyi yolunda giden bir hayat yaşamak mümkünmü?

Böyle bir hayat mümkünmüdür? Örneğin neden ünlü insanların o mertebeye gelene kadar başından onlarca kötü olay geçmiştir? Başımıza gelen ve bizden bağımsız olan kötü olayların neden olması gerekir? Kısacası herşeyin yolunda olduğu bir hayata sahip olamazmıyız?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba.Sorunuz aslında felsefeyi ilgilendiren bir soru.Hayır,kusursuz yaşam diye bir şeyden bahsetmek mümkün değil.

Dilerseniz artık sözü Arthur Schopenhauer'e bırakayım : "-Hatta göz kamaştırıcı şatolarında, zenginlerin tantanası ve şatafatı bile,aslında hayatın özünden,mutsuzluk ve sefaletten kurtulmanın beyhude bir çabasından başka bir şey değildir.Nihayetinde değerli taşlar,inciler,kuş tüyleri,erguvan kadifeler,maskeleri takıp çıkarmalar ve bunlara benzer bir sürü şey ne ifade eder ki? Bu zamana kadar hiçbir insan içinde yaşadığı anda kelimenin tam anlamında mükemmelen mutlu hissetmemiştir kendisini;eğer hissetmiş olsaydı bu onu sarhoş ederdi."

Bir başka pasaj: "-Hayatımızın tabloları kaba mozaiklerle yapılan resimlere benzer,ki yakından bakıldığında hiçbir etkisi yoktur,güzelliklerinin anlaşılabilmesi için belli bir bakış mesafesi gereklidir.Dolayısıyla arzu ettiğimiz bir şeyi ele geçirmek için onun değersiz ve doyurucu olmaktan uzak olduğunun anlaşılması gerekir;her zaman daha iyi şeylerin beklentisiyle yaşıyorsak eğer,aynı zamanda çoğu kez geçmişte kalan şeyler için pişmanlık ve özlem de duyarız.."

Sorunuza cevaben ana pasaj buradadır."-Şurası kesin ki bu dünyada neredeyse bütün insanların hayatları boyunca paylarına düşen iş-güç,tasa-kaygı,zahmet ve sıkıntıdır.Fakat bütün arzuları dilekleri daha doğar doğmaz yerine getirilmiş olsaydı eğer,insanlar ne ile doldururlardı hayatlarını ve ne ile geçirirlerdi zamanlarını? Varsayalım insan soyu kaldırırlıp her şeyin kendiliğinden olgunlaştığı,sütlerin balların yerinden kaynadığı;herkesin gönlünden geçirdiğini hiç vakit kaybetmeksizin önünde bulduğu ve elde etmek için hiç bir güçlükle karşılaşmadığı UTOPIA ülkesinde olsalardı ne yaparlardı bu insanlar? Ya can sıkıntısından ölürlerdi ya da kendilerini asarlardı ya da olmadı birbirlerine düşer,kavga dövüş birbirlerini boğup öldürürlerdi,böylece kendilerini şimdi tabiatın onları yazdığından daha büyük bir acı ve ıstıraba uğratırlardı.Dolayısıyla böyle bir insan soyu için başka bir tablo,başka bir hayat uygun değildir."

139 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Bize ait "mükemmel" - "kusursuz" tanımları, teorik anlamda geçerli değil. Aynı tanıma göre mükemmel olmayan bir beyin-zihin yapısı ile elde edilmiş olan bir kavram, anlam açısından kendisiyle çelişmekte geçersizleşmekte.

Bizim bu sorunlu mükemmellik tanımımızın takıldığı temel noktalardan biri de, evrende hüküm süren termodinamik ilkelerden ikincisi. Entropi. Düzensizliğe gidişi, olasılıkların artışını da ifade eden bu kavram, tüm işleyişlerin kaosa doğru gitmesi demek. Bu evrensel hüküm, fizik evrendeki herşeyi doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden bir düzen elde etmek, düzensizliği yenmeyi sağlayan kurallara bağlıdır. Oysa düzensizliği elde etmek için çoğu zaman yorulmaya gerek olmaz.

Yaşamla olan etkileşimimiz, mağaradan itibaren "yaşamda kalma" üzerinden gelişti aynen sürüngen beyindeki en temel kodlara işlendiği haliyle. Yaşam, düzen ve düzensizliğin iç içe geçtiği en kompleks süreç belki de. Bu işleyişin devamı da kurallara bağlı. Zararlılardan kaçınma, besine ulaşım, çevresel şartlara uyum.... vb. Başlangıçta çabamız yaşamda kalma sonucunu garantiye almayı hedeflerken, zamanla değişime uğrayarak kariyer, daha çok biriktirme - sahip olma, hiçbir şey yapmama (emeklilik) gibi hedeflere evrildi. Ancak değişmeyen, yetişkin olma, ihtiyaçları giderme, yaşamda kalma temel ihtiyaçlar.

İşte mükemmel yaşam derken, aslında bu temel ihtiyaçlara ulaşmak için çaba harcamama üzerinden yapılmış bir tanım olduğunu görüyoruz.

Duygudurum anlamında iyi-kötü doğru-yanlış kavramları oldukça sanal kalmakta. İnsanın sürekli olarak iyi hissetmeye değil, duygularını gerçek anlamda yaşamaya ihtiyacı var. Bize göre olumsuz olan duygular da bize ait. Yani bizim mükemmel tanımımızdaki neşeli mutlu yaşam, ilkel yanımızın acıdan kaçınıp hazza koşmasından gelen bir kurgu. Sürekli neşeli mutlu olmak sağlıklı dengeli duygudurumu ifade etmez oysa.

Hem evrensel kanunların etkisi, hem de yaşamın gerçek yüzü açısından, bizim küçük aklımızla yaptığımız tanımların garip sınırlarına girebilecek somut bir işleyiş yokmuş gibi görünmekte. Yaşamın gerçekliği (bize göre kötü olaylar, kişileri de kabullenebilme), onun bize göre ne kadar harika olduğundan daha önemli.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın