Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kuşların sesi insana neden huzur verir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Orta-çağ dönemlerinde psikolojikrahatsızlıklar için su sesi, kuş sesi gibi terapiler uygulanmıştır.

Burada konu spesifik olarak kuş sesi değil.

Meditatif yöntemlerin tamamı, beyni alpha beyin dalga moduna taşır. Bu gun icinde en az 1 saat boyunca etkisine girmek zorunda olduğumuz beyin modu. Fiziksel uyaranlara karşı sahip olduğumuz 2 mod sempatik ve parasempatik. Gün içinde genellikle tetikte olma, kortizol etkisinde yani sempatik moddayiz. Otonom sınır sisteminin sempatik modu, mutlaka parasempatik mod a geçmek zorunda gün içinde. Biyoloji hormonal düzen tamamen sirkadiyen çalışır. Gün u kurtarmakla yükümlüdür. Gün içinde sürekli sempatik modda kalmak, uzun vadede kronik strese neden olarak gelecekte okusacak hastalıkları yakın tarihlere çeker. Meditasyon, yoga, ibadet gibi ritueller bizim icin olmazsa olmazimiz kisaca.

Işte su ve kuş sesi gibi bir sese odaklanan kişi, beta dan alpha moduna geçerek rahatlar gevşer. Aslında kişiye iyi gelen kuş değil, kuş aracılığı ile alpha moduna geçip onarım sürecini başlatan süreç.

Bizim uyumamizin en temel nedenlerinden biri de yine parasempatik sisteme geçiş tir.

Belli bir süre uykuya direnişin nedeni de ölüm biliyoruz ki.

Sadece doğaya ait sesler değil, çok sevdiğimiz bir işe kendimizi kaptırmak da yine bizi beta modundan çıkaracaktır.

Teşekkür
Paylaş
2

merhaba

kuş sesi genel olarak herkese huzur vermez.kendimden örnek vermek isterim ki hiç hoşlanmam bu yüzden ailem bu konu hakkında benden çok yakınır.mesela sabah siz güzelce uyurken öten bir kuş ????* tabii ki bu konu tartışmaya açıktır ve her görüş benim için altın değerindedir.

sorunuzun yanıtı ise yine yine dönüp dolaşıp psikolojiye çıkmaktadır.siz kendinizi kuş sesi duyduğunuzda iyi hissediyorsunuz çünkü bilinçaltınızda bu durum böyle ilerliyor ve siz kuşlarla ilgili kötü bir durum yaşayana dek (ki umarım yaşamazsınız:D) bu böyle süregidecektir.

sevgiler

Teşekkür (4)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dedikodu, mazlumların uyuşturucusudur.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder