Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kuantum fiziğinin önemli bir başlığı olan dalga fonksiyonu tam olarak nedir?

Örnek olarak yine kuantum alanında sıklıkla kullanılan "dalga fonksiyonun çökmesi" cümlesi alınabilir. Tam olarak neyi ifade etmektedir bu fonksiyon?
1,594 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökhan Polat
Gökhan Polat
110K UP
Bilim ve felsefe sevdalısı

Merhaba Emirhan, avusturyalı bilim adamı Erwin Schördingerin dalga denklemi atom ve atom altı parçacıklar için klasik fizikteki newtonun F=ma formulü değerindedir. Öyleki Schordinger bile kendi denklemini yorumlayamadı

Dalga fonksiyonunu özet geçecek olursam "olasılık yoğunluğu" diyebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Çekirdeğe bağlı bir elektronun davranışı hakkında bilgi elde etmek için enerji korunumu kavramını (Kinetik Enerji + Potansiyel Enerji = Toplam Enerji) kullanır. Bunu, bir elektronun dalga fonksiyonunun hesaplanmasına izin vererek yapar. Schrödinger denklemini çözmek bize dalga fonksiyonlarını verir. Bunlarla, bir atom veya moleküldeki elektronları karakterize eden orbitallerin kuantum sayılarını, şekillerini ve yönelimlerini elde ederiz.

Tüm Reklamları Kapat

Zamana bağlı olan ve zamana bağlı olmayan dalga fonksiyonları vardır.

Zamandan bağımsız denklem, elektronun kuantum durumunun değişmediğini, dolayısıyla elektronu duran bir dalga olarak kabul eder. Zamandan bağımsız denklem elektron yoğunluklarının dalga fonksiyonunun karesi olan Ψ 2 kullanılarak bulunmasına izin verir. Denklem, göreli olmayan hızlarda hareket eden elektronlar için geçerlidir. Denklem bize şöyle söyler: Dalga Fonksiyonunun Kinetik Enerjisi ile Potansiyel Enerjisinin Toplamı = Dalga Fonksiyonunun Toplam Enerjisi

Zamandan bağımsız Schördinger denklemi, Kartezyen koordinatlar x, y, z gibi herhangi bir uygun koordinat sisteminde yazılabilir.[3][4]

Aşağıda attığım kaynakları okuman sana istediklerinden daha fazla bilgiler sağlar ve nasıl türetildiğini anlamak istiyorsan ytden videolara bakabilirsin türkçe anlatımları mevcuttur.

Schordingerin dalga fonksiyonunu açıkladığımıza göre dalga fonksiyonunun çökmesine değinelim, özetlersek schordingerin düşünce deneyinde kedi radyasyonla koyup bir zaman bırakılıyor kutuyu açmadığımızda kedi hem ölü hemde diridir kedinin oldugu birden fazla durum/dalga fonksiyonu vardır ve biz kutuyu açtığımızda var olan dalga fonksiyonları çöker/var olan birden fazla olasılık çöker ve tek bir olasılığın gerçekleşmesine sebep olur yani gözlem yapmak dalga fonksiyonunu çökertir. Kuantum teorisinde, kuantum parçacıkları aynı anda durumların süperpozisyonunda var olabilir ve diğer parçacıklarla etkileşim üzerine tek bir duruma çökebilir[1]

Burda çift yarık deneyine ve onun sonuçlarına yapılan yorumlardan biri olan kopenhang yorumuna değinmekte fayda var

Deneyde demir bilyeler yarıktan geciyor ve duvara düşen izdüşüm 2 düz cizgi oluyor dalga gönderiyorlar ve duvarda çıkan izdusum girisim deseni oluyor (dalgalar yarıktan geçtikten sonra birbirleriyle etkileşime giriyorlar) bu sefer klasik fizikten uzaklaşarak önce ilk yarıktan elektronlar fırlatılıyor duvardaki izdusum duz cizgi oluyor bunu cift yarıkta deniyorlar ve duvarda çıkan izdüşüm girişim deseni oluyor (yani elektronlar birbirleriyle etkilesime giriyor) gerek dedektör gerek insan olarak gözlemci koyarak etkileşimleri incelemeye çalıştık istediğimizi elde ettik ancak bu sefer duvardaki izdüşüm 2 düz çizgiydi kopenhang yorumu bohr ve öğrencisi tarafından yapılan yorumdur bu forum özetle deneyin sonucunu dalga fonksiyonunun çökmesiyle açıklar kısaca gözlem yapmak kuantum durumlarını çökertiyor.[2] Sağlıcakla kalın.

121 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Dr. Christopher S. Baird. (2022). Düşünce Deneyi. .. | Arşiv Bağlantısı
 2. Emir haliki, et al. (2022). Çift Yarık Deneyi. .. | Arşiv Bağlantısı
 3. ., et al. (2020). Schordingerin Dalga Denklemi. .. | Arşiv Bağlantısı
 4. Eric Gregersen, et al. (2022). Schordingers Wave Equation. .. | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close