Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Kuantum fiziğinde iki nesne neden gerçekten birbirine dokunamaz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle "gerçekten dokunmak" iyi kavramını tanımlamak gerekiyor. Günlük yaşamda beş duyumuzla deneyimlediğimiz cisimlerin birbirine "dokunması" ile atomların birbirine "dokunması" farklı şekillerde ele alınıyor. Yanıtı iki yaklaşımla ele alabiliriz: klasik yaklaşım, kuantum yaklaşım.

Klasik yaklaşım: Atomlar, Güneş sisteminde Güneş merkezli dönen gezegenlere benzer olarak, çekirdek etrafında dönen elektronlardan oluşur. Elektronları yörüngede tutan kuvvet elektrostatik kuvvettir. Aynı yükler birbirini iter, zıt yükler çeker. İki atom birbirine yaklaştıkça, dış yörüngedeki elektronlar birbirini itmeye başlar. Bu da atomların birbirini itmesi demektir. Atomları birbirine daha fazla yaklaştırmaya çalışırsanız iki şey olabilir: atomlar bağ kurar ve bir molekül oluşturur. Bu durumda atomlar birbirine belirli bir mesafede durur. Molekül olşturmazsa, atomları birbirine yaklaştırmaya devam ederseniz, atomların birbirini itme kuvveti gititkçe artar. Çünkü elektrostatik kuvvet iki atomun elektronları arasındaki uzaklık azaldıkça, artar. Sonuçta birbirine "dokunmaz".

Kuantum yaklaşım: Atomlar aslında, dalga fonksiyonlarıdır. Bunlara orbital denir. Bu orbitaller sonsuza kadar uzanır. İki atom birbirine yaklaştırıldıkça, orbitaller daha da fazla örtüşmeye (iç içe geçmeye) başlar. Bu örtüşme Pauli dışarlama ilkesi gereği hiç bir zaman %100 olamaz. Yani atomlar bu yaklaşımda da yine birbirine "dokunamaz".

Ama, günlük yaşamdaki deneyimlerimizden biliyoruz ki, iki cisim birbirine çarptığında birbirine "dokunur". Öte yandan sürtünme kuvveti de hep bu şekilde açıklanır. Ama yukarıdaki iki yaklaşım da bize, iki cisim birbirine "dokunduğu" halde, atomlarının birbirine "dokunmadığını" söylüyor. İşte aradaki çelişkiyi çözen şey yukarıda bahsedilen elektrostatik itme kuvveti ve Pauli dışarlama ilkesidir. Eğer atomlar fermiyon denilen parçacıklar yerine bozon denilen parçacıklardan oluşmuş olsaydı tam olarak "dokunabilirdi" atomlar birbirine. Bu da Bose-Einstien yoğuşması denilen olaydır.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beynin evrimi sadece antik insanın ihtiyaçlarını aşmadı, aynı zamanda evrimsel süreç içerisinde bir hayvanın kullanmayı bilmediği bir organ edinmesine dair tek örnek oldu.”
Arthur Koestler