Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Kuantum evrenindeki olasılık bilgisizliğimizden kaynaklanıyor olabilir mi?

Kuantum evreninde sürekli bir belirsizlik ve olasılıktan bahsediliyor. Acaba bu bilgisizliğimizden kaynaklı olabilir mi? Mesela eskiden hava durumunu tahmin ederdik. Şimdi ise meteroloji sayesinde biliyoruz. Bilgisizliğin getirdiği olasılık olma ihtimali nedir? Belki orada da bir düzen vardır ve bunu şuanda bilemiyoruzdur

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sanıyorum araştırmanız biraz aceleye gelmiş, Evrim Ağacı'nda sorunuzun yanıtını kaynaklarda verilen yazıda (ve benzeri yazılarda) ve soru cevaplarda bulabilirsiniz.

Kuantum fiziğindeki belirsizliğin doğaya içkin mi olduğu yoksa bilgi eksikliğimizden mi kaynaklandığı hala tartışılan bir soru aslında. Yine de, 1900 lerden sonra doğada olasılığın var olabileceği ihtimalini güçlendiren gözlemler ve yaklaşımlar artmakta diyebiliriz.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Belirsizlik İlkesini Anlamak: Werner Heisenberg Ve Diğerleri Ne Dedi?. (04 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 04 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı Soru Cevap - Klasik Fizik Ve Kuantum Fiziği Çakışır Mı? . (04 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 04 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı Soru Cevap - Bilimde Rastgelelik Kesinlikle Var Mıdır?. (04 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 04 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı Soru Cevap - Einstein Neden Belirsizlik Ilkesini Çürütemedi?. (04 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 04 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Eskiden senin söylediğin gibi hava durumlarını tahmin edemiyorduk ama artık edebiliyoruz. Burada önemli bir nokta var artık maksimum 2 hafta tahmin edebiliyoruz gerisi doğanın işi. Kuantumda da bence bu doğanın işi. Biz ne kadar ileri gidersek gidelim tahmin edemeyiz .Çünkü bu yazı tura atmak gibi birşey ya tura yada yazı. Yanlış bilgilendirsem özür dilerim. Bu konuyu daha detaylı araştırmak istersen BEBAR BİLİM kanalına ve Ayşegül Şenyiğit Özdil'in Kuantum Mekaniğine Göre Olasılık Kavramı yazısına bakabilirsin. İyi günler

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Ayşegül Şenyiğit Özdil'In Kuantum Mekaniğine Göre Olasılık Kavramı. (03 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 03 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiçbir şey bilmiyorum. Bildiğim tek şey var: Bir şeyin yeterince derinine inecek olursanız, onda mutlaka ilginç bir şey bulabilirsiniz.”
Richard Feynman