Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kuantum donanıklık nedir?

278 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Beyza Akpınar
İlgi alanım

En basit haliyle kuantum dolanıklığı, iki parçacığın birbirinden binlerce kilometre uzaktayken ve hiçbir iletişim yolu yokken birbirinin ne yaptığını “bilecek” şekilde ayarlanabildiği bir etkidir. Örneğin iki ışık fotonu, kutuplaşma durumları bilinmeyecek ama ölçüldüğünde zıt olacak şekilde ayarlanabilir. İki foton, kutuplaşma durumları tanımlanmamış şekilde uzay boşluğunda zıt yönlere doğru hareket edebilir,ama sonra fotonlardan birinin kutuplaşması ölçüldüğünde, diğeri zıt kutup değeri alır. Yani inanılmaz mesafelere rağmen parçacıkların tuhaf bir şekilde birbirlerinden haberi oluyor ve bu ışık hızından bile hızlı oluyor. Konuyla ilgili çift yarık deneyine bakabilirsiniz.[1]

Kaynaklar

 1. H. Muir. (2023). Dakikalar Icinde Bilim;Aninda Aciklanan 200 Temel Kavram. ISBN: 9786256989771.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Bahar Sude Karahancı
Öğrenci

Kuantum dolanıklığı, kuantum mekaniği alanında önemli bir fenomen olarak karşımıza çıkar. Bu fenomen, iki veya daha fazla parçacığın, aralarında özel bir ilişki olduğunda, bu parçacıkların birbirleriyle anlık bir bağlantı içinde olmasıdır. Bu bağlantı, parçacıkların özelliklerinin birbirlerine bağımlı olması demektir. İlginç olan kısım ise, bu bağlantının ne kadar uzak mesafelerde olursa olsun, hala geçerli olmasıdır.

Bir örnek vermek gerekirse, iki parçacık, mesela birbirinden çok uzakta olsalar bile (örneğin, biri Dünya'da, diğeri Mars'ta), bir tür etkileşim içinde olabilirler. Bir parçacığın özelliği diğerini anlık olarak etkileyebilir ve bu etkileşim bir tür bağlantı oluşturur. Ancak, bu bağlantı geleneksel anlamda bir iletişim değildir. Kuantum dolanıklığı, bu ilişkinin nasıl işlediği ve bu bağlantının nasıl kurulduğu gibi konuları araştırmaktadır.[1][2][3]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. wikipedia. Kuantum Dolanıklığı. Alındığı Tarih: 9 Mart 2024. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. eksisozluk. Kuantum Dolanıklığı Nedir?. Alındığı Tarih: 9 Mart 2024. Alındığı Yer: eksisozluk | Arşiv Bağlantısı
 3. matematiksel. Kuantum Dolanıklığı Nedir. Alındığı Tarih: 9 Mart 2024. Alındığı Yer: matematiksel | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close