Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Koronavirüs salgınında il verilerine neden ulaşamıyoruz? Ne kadar olduğu bilinirse panik oluşacağından mı korkuluyor?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Güney Kore hükümeti inanılmaz bir şeffaflık ve açıklık ile sistematik bir şekilde virüsün yayılmasını durdurmayı başardı. İnsan doğası gereği bilmediği şeyden korkar. Gerçekleri saklamak doğru olmayabilir, özellikle de böyle kritik durumlarda. Tabi bu konuda hangi yaklaşımın daha iyi olur bilmiyoruz. Tamamen spekülatif konuşuyoruz. Benim fikrim sayıların açık bir şekilde paylaşılmasının yaratacağı panik, hiç bir bilgi olmamasından dolayı internette dolaşan komplo teorileri ve asılsız haberlerin yaratacağı panikten çok daha kontrol edilebilir olacağıdır. Ancak bilgi paylaşımının kısıtlanmasının bir amacı olabilir ve her şeyin paylaşılmaması kötü olmayabilir.

Halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme görevi sadece devletin değil aynı zamanda basın ve bulaşıcı hastalıklar konusundaki uzmanlarında görevi. Evrim ağacı çok başarılı bir şekilde görevini yerine getiriyor.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Şehirlerdeki vaka sayılarının açıklanmadığı durumdaki panik hâlinde bile yaşananları hepimiz görüyoruz. İnsanlar stok yapmaya başladılar, öyle ki sosyal medyada stok yapan insanlar yüzünden ihtiyaçlarını alamayan kişiler görüyoruz. İnsanlar dezenfektan, antiseptik maddeler ve maske stokluyorlar, bunlara ihtiyacı olan sağlık çalışanları yeteri kadar malzeme bulamıyorlar. Kaynak kısmına bu sebepten dolayı hastalarına eldivensiz müdahale etmek zorunda kalan ve hayatını kaybeden bir doktorla ilgili bir haber ekledim. Bunun Türkiye'de yaşanmayacağının bir garantisi yok. Kıtlık bir yana, bu panik hâli insanlarda psikolojik sıkıntılar doğurabilir. Kaynaklara bununla ilgili bir yazı ekledim.

137 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak 1
  2. Kaynak 2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğada çirkin bir tırtıl, güzel bir kelebeğe dönüşür. İnsanda ise durum tersidir: Güzel bir tırtıl, çirkin bir kelebeğe dönüşür.”
Anton Chekhov