Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Koronavirüs salgınında il verilerine neden ulaşamıyoruz? Ne kadar olduğu bilinirse panik oluşacağından mı korkuluyor?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Güney Kore hükümeti inanılmaz bir şeffaflık ve açıklık ile sistematik bir şekilde virüsün yayılmasını durdurmayı başardı. İnsan doğası gereği bilmediği şeyden korkar. Gerçekleri saklamak doğru olmayabilir, özellikle de böyle kritik durumlarda. Tabi bu konuda hangi yaklaşımın daha iyi olur bilmiyoruz. Tamamen spekülatif konuşuyoruz. Benim fikrim sayıların açık bir şekilde paylaşılmasının yaratacağı panik, hiç bir bilgi olmamasından dolayı internette dolaşan komplo teorileri ve asılsız haberlerin yaratacağı panikten çok daha kontrol edilebilir olacağıdır. Ancak bilgi paylaşımının kısıtlanmasının bir amacı olabilir ve her şeyin paylaşılmaması kötü olmayabilir.

Halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme görevi sadece devletin değil aynı zamanda basın ve bulaşıcı hastalıklar konusundaki uzmanlarında görevi. Evrim ağacı çok başarılı bir şekilde görevini yerine getiriyor.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Şehirlerdeki vaka sayılarının açıklanmadığı durumdaki panik hâlinde bile yaşananları hepimiz görüyoruz. İnsanlar stok yapmaya başladılar, öyle ki sosyal medyada stok yapan insanlar yüzünden ihtiyaçlarını alamayan kişiler görüyoruz. İnsanlar dezenfektan, antiseptik maddeler ve maske stokluyorlar, bunlara ihtiyacı olan sağlık çalışanları yeteri kadar malzeme bulamıyorlar. Kaynak kısmına bu sebepten dolayı hastalarına eldivensiz müdahale etmek zorunda kalan ve hayatını kaybeden bir doktorla ilgili bir haber ekledim. Bunun Türkiye'de yaşanmayacağının bir garantisi yok. Kıtlık bir yana, bu panik hâli insanlarda psikolojik sıkıntılar doğurabilir. Kaynaklara bununla ilgili bir yazı ekledim.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak 1
  2. Kaynak 2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hepimiz yıldız tozuyuz!”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder