Sorulara Dön
-1
Sahtebilim & Şüphecilik

Koronavirüs insanları öldürmüyor, hastanelerde verilen ilaçların öldürdü söyleniyor. Bu doğru mu?

Buna kanıt olarakta çoğu afrika ülkelerinde tedavi imkanı olmadı için ölüm oranının nerdeyse 0 olduğunu söylüyorlar.

1
106 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

Koronavirüsün insanları öldürmediği, hastanelerde verilen ilaçların öldürdüğü iddiası herhangi bir söylentiye dayandırılamaz. Ciddi bir iddia, kaynaklarla desteklenmesi gerekir. Soruya cevap vermek için kaynak girişi zorunluluğu getirmişsiniz ancak paylaştığınız iddianın herhangi bir kaynağı, bir dayanağı yok. Şu durumda, bir komplo teorisi olmaktan öteye gidemiyor, diyebilirim.

Afrika ülkelerinde tedavi imkanı olmadığı için ölüm oranının neredeyse sıfır olduğu iddia edilmiş. Bu iddianın doğruluğunu gözden geçirelim.

Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19 ile ilgili güncel verileri paylaştığı şu sayfadan erişebileceği üzere, Afrika'da raporlanmış 1.457.599 vaka var. Ölüm sayısı ise 32.781 olarak belirtilmiş. Kıyaslama yapabilmek için dünya genelindeki veri sayılarını da aktaralım. 59.204.902 vaka ve 1.397.139 ölüm.

Verilere göre, Afrika'nın vaka sayısı / ölüm sayısı oranı 44,46. Yani 44,46 vakadan biri hayatını kaybediyor.

Dünya geneline bakarsak bu oran 42,37'de kalıyor. Yani 42,37 vakadan biri hayatını kaybediyor.

Buna göre, Afrika ve dünya geneli arasında bahsettiğiniz gibi çok yüksek bir fark yok. Yine de, Afrika'nın dünya genelinden daha iyi bir orana sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumu incelemek isteyenler için iki farklı haber paylaşıyorum.

BBC News'in ilgili haberi

Euronews'in ilgili haberi

Umarım cevap tatmin edici olmuştur, iyi okumalar dilerim.

140 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • A. Soy. Koronavirüs: Afrika'da Covid-19 Kaynaklı Ölüm Oranlarının Düşük Olmasının 4 Nedeni. (09 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
  • G. Sade. Afrika'da Covid-19 Ölüm Oranları Neden Düşük?. (29 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Euronews | Arşiv Bağlantısı
  • World Health Organisation. Who Coronavirus Disease (Covid-19) Dashboard. (25 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın