Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hüseyin Açar
Üye
1

Koronavirüs aşısı bulunduğu zaman öncelik kimlerin olacaktır?

Sizce öncelik kimlerin olmalı?
105 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gülnur A
Gülnur A
28K UP
Okul Öncesi Öğretmeni

Aşı, dünyada 300 binden fazla can alan koronavirüsü yok etmek için en etkili yöntem olarak görülüyor. Halihazırda 100'den fazla aşı geliştirme çalışması var. Ancak bir aşının hazır hale gelmesi uzun süre alabiliyor. Örneğin hala aşısı bulunmayan onlarca hastalık var, üzerlerinde yıllarca çalışılmasına rağmen.

Aşı geliştirme yarışının bir de başka boyutu var: Bulunursa aşıda öncelik kimin olacak sorusu gündemde. Bu noktada "en çok parayı ben yatırdım, en çok payı ben alacağım" noktasına çok katılamıyorum. Çünkü insan hayatını bu kadar büyük tehlikeye atan bu virüse karşı aşı, herkesin ulaşabileceği bir imkan olmalı. Özellikle sağlık hizmetlerinde altyapı yetersizliği bulunan ülkeler için aşı büyük bir olay.

Tabi bu üretilen aşının ne kadar güvenilir olduğu da önemli. Ülkeler kendi reklamlarını yapmak için aşı geliştirme yarışına girdiler. Rusya'nın geliştirdiği aşı için Rusya Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu Üyesi Profesör Alexander Chucalin, Rusya'nın yeni aşısının yeterince test edilmediği ve tıp etiklerinin ihlali nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Chucalin, aşının güvenli olmadığını ve yan etkilerinin belli olmadığını söyledi. Dolayısıyla bu kadar önemli bir konuda insanların reklam yarışına değil de insan sağlığı için aşı yarışına girmelerini isterdim.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelik konusunda benim aklıma gelen bir diğer konu da yaş faktörü. Ülkemizde virüs görüldüğünden bu yana bizim algımıza oturan bir kanı var: Virüs sadece 65 yaş üstünü öldürüyor kanısı. Bir haber okumuştum, grip aşısı geldiğinde bu yaş grubuna öncelik verilecekmiş. Halbuki gençleri de öldürüyor bu hastalık? Altmış beş yaşına gelmeden ölen kaç tane gencimiz var? Bu noktada da bir öncelik olmamalı bence. Genç olup ciddi kronik rahatsızlığı olan insanlarda var. Bu noktada yaş tek kriter olmamalı. Ki genel anlamda bağışıklık sorunu olan bir toplumuz. Bence yaş faktörüne takılmamalıyız.

Genel düşüncelerim bu yöndedir.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Koronavirüs Aşısı: Öncelik Kimin Olacak?. (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Koronavirüs Aşısı. (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close