Sorulara Dön
2
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Korkunun mide kaslarında, engellenme ya da saldırganlığın ise boyun ve omuz kaslarında gerilmeye sebep olmasının sebebi nedir?

Davranış bilimleri ders notunda böyle bir bilgi ile karşılaştım. Bunun sebebini merak ettim.

2
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Korku parasempatik sinirleri uyararak kan akışının kalp ve bacak kasları gibi kaslara daha iyi ulaşacak şekilde hızlanmasını sağlıyor.

Parasempatik sinirlerin mideye giden kanı azaltması mide kaslarının hareketinin yavaşlaması ve kan dolaşımı ile sağlanan oksijeni getirip karbondioksiti toplama ve laktik asitin çözülmesini de yavaşlattığından midede kasılma oluşuyor. Ama kalbinizin hızlı çalışması ve bacak kaslarınıza giden kanla kaçma eyylemi için uygun kondüsyonda oluyorsunuz.

Kaçamayıp engellenir ve savaşma pozisyonunda kalırsanız boyunuzu daha büyük göstermek, omuzlarınızı daha geniş ve heybetli göstermek için boyun, omuz ve sırt kaslarını germeniz gerekir. Kavga sırasında kendisini daha büyük göstermek için boynunu dikleştirip kanatlarını açan Chlamydosaurus'u veya kavga eden horozları düşünün.

Kavga sırasında boynunu büyük göstermek için kanatlarını açan Chlamydosaurus
Kavga sırasında boynunu büyük göstermek için kanatlarını açan Chlamydosaurus
Wikipedia
4
Paylaş
4

Korku, heyecan veya tehlikeli durumlarda adrenalin salgılanır. Ve bu "kaç ya da savaş" tepkisini doğurur.

Bu yüzden nabız artar, kaslardaki damarlar genişler ve böylece kaslara daha fazla enerji gider. Ve kasılmalar veya gerilmeler meydana gelebilir.

Otonom sinir sistemi bizi hayatta tutan sinir sistemidir. Bunun bölümlerinden olan Sempatik sistem vücudu tetikte tutarak böbrek üstü bezlerinde adrenalin salgılanmasını sağlar.

Diğer bir bölümü olan Enterik sistem ise tüm sindirim sistemini kapsar. Ayrıca serotonin ve dopamin gibi kimyasalları salgılar.

Stresli olduğumuz durumlarda Sempatik sistem çalışır. Yani Enterik sistem yerine Sempatik sistem harakete geçer ve sindirim yavaşladığı için sindirim sistemi hassaslaşır.

2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Tuğçe Aydın. Sempatik Ve Parasempatik Sistemin Kaygı Bozukluğundaki Işlevi Nedir?. (26 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 03 Kasım 2021. Alındığı Yer: Evrim ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • Çağlayan Taybal. Adrenalin Hormonu Nedir?. (30 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 03 Kasım 2021. Alındığı Yer: Sinirbilim | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et