Puan Ver
1
Puan Ver

Korku filmlerindeki olayların gerçek olmadığını bildiğimiz halde neden korkarız ve hatta bazen etkisinden kurtulamamız neden uzun sürer?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Bunun birçok nedeni var ama önce korkunun ne demek olduğunu bilmeliyiz.

Sözlükteki anlamıyla korku:

Korku, bir belirsizlik karşısında tehdit algısı ile tetiklenen, rahatsız edici ve olumsuz bir his. Korku belirli bir ağrı veya tehdit olarak algılanan bir olay sonucunda, uyarıcı bir tepki olarak ortaya çıkan yaşamsal bir mekanizmadır

Benceyse korku hayatta kalmamız için geliştirdiğimiz bir reflekstir.

Korku filmlerinden korkmamızın nedenleri şunlardır:

  • Jump scare yani ani bir anda canavar çıkartarak korkutma(bu durum Türkiye'deki korku filmlerinde fazlasıyla görülür)
  • Müzik de fazlasıyla etkilidir.Mesela korku filmi izlerken arkadan gelen müzik daha çok korkmamızı sağlar.Eğer filmi sessize alıp izlerseniz bazı yerlerde gülebilirsiniz.Aslında her şey seste bitiyor.
  • Sonradan etkisinde kalmamızın nedeni filmin her ne kadar kurmaca olduğunu bilsek te film gerçek hayatta geçer ve bizim başımıza gelmemesi için bir neden yoktur.Bu yüzden korku filminden yeni çıkan birinin duyuları komedi filmi izleyenlerden daha açıktır .En ufak bir sese korkar ve her an biri saldıracakmış gibi tetikte olur.
  • Siz her ne kadar da kurmaca olduğunu söyleseniz de savunma mekanizmanız olan korku peşinizi bırakmayacaktır.
Favorilerime Ekle
3

Kaynaklar

  1. Korku filminden neden korkarız Linke tıklayarak benzer bilgilere ulaşabilrisiniz
Bu konuda uzman sayılmam, fakat sebebinin filmlerdeki karakterler ile istemsizce yaptığımız empati sonucu kendimizi onun yerine koymamız ve onun yaşadığı korkuyu aynı şekilde hissetmemiz olabileceğini düşünüyorum. Bunu fizyolojik olarak sağlayan mekanizma ise 'ayna nöronlar'. Daha detaylı bir okuma için belirttiğim kaynağa göz atabilirsiniz.
Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Ayna nöronlar
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini...”
Manly P. Hall
Geri Bildirim Gönder