Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Köpekler neden araba veya otobüslere aşırı tepki gösterip kovalamaya başlarlar?

941 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
119K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

İlk saldırı bizden geldi!

Genel kanı; köpeklerin saldırganlığının, tıpkı ataları kurtlar gibi işaretledikleri kendi bölgelerini koruma amaçlı olarak ani veya hızlı hareket eden her şeye yönelik ve korku içerikli tepkiden ileri geldiğidir ve doğrudur.

Ancak bu durum doğal ortam için olası bir durumdur. Hatta köy gibi az aracın olduğu, trafiğin yok denecek kadar az olduğu ve köpeklerin nispeten kendilerini doğada hissettiği yerler için de bu durumun olası olduğu söylenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak şehir merkezleri gibi yerlerde, trafiğin ve dolayısı ile anı ve hızlı hareketin hemen hemen kesintisiz olduğu, köpekler ile insanların ve araçların tüm gün iç içe yaşadığı ve "birbirini ?" kanıksadığı yerlerde durum daha farklıdır.

Burada köpekler her hızdaki her arabaya saldırmamakta, aynı hızdaki her arabanın da havlayarak peşinden koşmamaktadır.

Kimilerine hızından kimilerine motor sesinden kimilerine görüş mesafelerine girdikleri andan itibaren minimum düzeyde de olsa anı hız ve yön değiştirmelerinden dolayı hamle yapmaktadır.

Hele ki daha önce kendilerine ya da gruplarından birilerine zarar vermiş aracı ve sürücüsünü, daha görüş mesafelerine girmeden gerek motor sesinden gerekse sürücünün kokusundan tanıyabilmekte ve çok daha saldırgan bir tutumu topluca ve ölümüne sergileyebilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Köpekler zannedilenden daha vefakar, sakın ve zeki canlılar ve ne yazık ki şehirlerde onlara karşı savaşı biz başlattık.

Bugün ne yazık ki başta köpekler ve kediler olmak üzere birçok canlının doğal yaşam alanı bizim tarafımızdan işgal edilmiş durumda.

Onlara alternatif yaşam alanı yaratamadığımız için bizimle ve sokaklarda yaşamaya mahkum.

Buna rağmen sokaklarda ve zor koşullarda bile yaşamalarına, çoğu zaman bilerek ve isteyerek bazen de önemsemeyişimizden, izin vermiyoruz.

Aç, susuz, barınaksız kaldıkları gibi, onları bazen zehirliyor bazen de başka yol ve yöntemlerle öldürüyoruz.

Otobüs ve arabalara "sürekli" saldırmaları çok eskiye dayanmıyor ne yazık. Bunu doğaları öyle olduğu için de yapmıyorlar (Özellikle şehirlerde).

Köpeklerin topluca bir aracın peşinden koşup havladığı hangi sokağa bakarsanız bakın orada ezilen, topallayan, sakat bir köpek illaki görürsünüz.

Dolayısıyla ilk saldıran biz olduğumuzdan köpeklerde araç ile insan ayırımını yapamadığından haliyle onun yaşamına bir tehdit olarak gördüğü motor sesine, araca ve olası bir tehdidi savuşturmak üzere tepki gösteriyor.

Yani bizimle ve doğalarına aykırı bir şekilde yaşamayı kanıksamış olmalarına rağmen, bizlerin onlarla yaşamayı henüz kanıksamayışımızın bir neticesi. Hepsi bu…

Kaynaklar

 1. Tamer Dodurka. (2005). Köpeklerde Davranış Sorunları. Yayınevi: Remzi Kitabevi. sf: 119.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Birkan Bozduman
Birkan Bozduman
4,046 UP
Bizzat yaşadım.

Köpeklerin bunu bir tehdit olarak algıladığı düşünülüyor. Ayrıca köpeklerin bu tür davranışları zevk için yaptığıda varsayımlar arasındadır. Yani doğal içgüdü ile hareket ettiklerini söyleyebilirim.[1]

Kaynaklar

 1. purpolesse. Technopat. Alındığı Tarih: 26 Mart 2023. Alındığı Yer: Technopat Sosyal | Arşiv Bağlantısı
 2. purpolesse. Köpeklerin Araba Kovalama Hastalığı. (24 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 26 Mart 2023. Alındığı Yer: Technopat Sosyal | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close