Puan Ver
2
Puan Ver

Klonlanan ve aynı koşullarda insanlardan izole edilmiş 2 bireyin aynı etkiye tepkileri farklılık gösterir miydi?

Aslında sormak istediğim konu şu birbirinin kopyası olan 2 birey doğdukları andan veya üretildikleri andan itibaren birbirlerinden ayrı ama koşul olarak aynı ve insanlardan izole bir şekilde tutulması durumunda bir etkiye tepkileri ne şekilde olurdu? Mutasyon vs yok iken

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Biyolojik klon olan tek yumurta ikizleri, bu soru için gayet net sonuçlar üretmekte zaten.

Birbirinin tamamen aynı genetik dizilimine sahip olmak, aynı kişi olmak demek değildir. Kişilerin kullanacağı bedenin aynı olması demektir. Karakter farklılığı, içinde bulunduğumuz boyut için entropinin de etkili olduğu kaçınılmaz bir farklılaşmadır. Ve ne olursa olsun, bu şartlarda tamamen aynı iki şeyin olması imkansıza yakındır. Çünkü biliyoruz ki, insanın kendi hücreleri de bölünürken mükemmel düzeyde doğru kopyalama yapılmaz dna da. Ufak hatalar olur, bu da bireyde bile farklılığı doğurur.

Aynı anda, tek bir genetik dizilimin iki kopyası oluşturuldu diyelim.

Bu iki yetişkin kişi uyandırıldı.

Ve gözlerini açtıktan sonra, ilk farklı deneyime girdiklerinde iki farklı kişi oldukları anlaşılacaktır. Yaptıkları ilk farklı hareket-tepki vs, onları iki ayrı insan yapacaktır. Çünkü entropi evrensel hakimiyetini sürdürmektedir. Her kar tanesinin farklı olması ilginç gibi görünüyor ama, çakıl taşları, kumlar, toprak partikülleri vs vs vs hiçbiri aynı değil. Burada durum böyleyken, karakter - kişilik gibi kompleks ve çok faktörlü durumların biribirinin aynı olmasını beklemek, genel işleyişle uyumlu olmayan bir beklentidir.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Delilik, aynı hataları tekrar edip farklı sonuçlar beklemektir.”
Narcotics Anonymous
Geri Bildirim Gönder