Puan Ver
0
Puan Ver

Kişinin aktif olarak faaliyette bulunduğu (bulunmadığı) aktivitelerde özel olarak belirlediği bir eşyayı takması veya bir elbiseyi giymesinin sebebi nedir?

Örneğin : bir futbol taraftarının maçtan maça giydiği forması gibi illaha o formayı giymeli dolaptaki diğer formalar olmaz. Sevdiğim ünlü bir bilim adamının türkiye deki konusu belli olan farklı tarihlerde katıldığı her konferansında aynı penyeyi giydiğini fark ettim. Bu davranışlar batılmıdır? Bilim dışı mıdır? Normal midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Bilim ile açıklanabilir.

Bu davranış biçimi batıl inanç, bilim dışı veyahut anormal değildir. Gayet doğaldır ve biz dışında diğer hayvan türlerinde de örneklerine rastlamak mümkündür.

Bu davranışların başlıca sebepi ayna nöronlardır. Bu nöronlar empati kurmamızı ve arasıra bunları davranışlarımıza dökmemizi sağlarlar. İşte bu davranışları beğenir ve bir tutku haline getirirsek bunlar artık biz hayvan türlerinde bir davranış biçimi haline gelir.

Peki beğenmemizi tetikleyen başlıca sebepler nelerdir?

Hangi ünlüyü beğeniyor veya hoşlanıyor, hangi kızdan seviyor isek onun gibi olmak isteriz.

Aynı şekilde hangi aksesuarı takmaktan hoşlanıyor ve hangi renkten hoşlanıyor isek kendimizi o halimizle kıyaslar ve bu yüzden o aksesuara veya o renkte bir kıyafete, araç-gereçe tutku ile bağlanırız.

Bu da bizim kişiliğimize ve dış görünüşümüze büyük ölçüde etki eder.

Ünlülerden örnek vermek gerekirse: Mark Zuckerberg her zaman mavi tonlarında giyer, buradan onun mavinin güvenilirliğine ve bu rengin karşıya hitap etme şeklini beğendiğini öğrenebiliriz.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
Webtekno

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. medium.com Bu kaynak 'yapay nöronlar' hakkındaki iddiamı destekler niteliktedir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojik zekanın son derece kısa ömürlü olduğu kanaatindeyim. Eğer ki bir gün yapay zeka ile yüzleşirsek o, yapısı gereği biyoloji-ötesinde olacaktır.”
Martin Rees
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder