Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tamer Er
Tamer Er
74K UP
Üye
3

Kıl, kesildiğini fark edip nasıl oluyor da hızla uzamaya devam edip eşitlenince uzamayı durduruyor?

Kolumuzdaki kılların bir kısmını jilet ile kestiğimizde yaklaşık 2 ay sonra o bölgedeki kıllar diğer kıllar ile aynı uzunluğa ulaşıp orayı eski haline getiriyor. Bu nasıl oluyor? Yani oradaki kıllar sanki kesildiğini biliyor da diğerlerine yetişmek için hızla büyüyor ve yetiştiğini görünce büyümeyi durduruyor gibi. Bunun bilimsel açıklaması nedir?
380 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Melih Altınok
Melih Altınok
1,979 UP
Tıp okuyorum italyada yaşıyorum

öyle değil Başınızdaki saçlar iki ile yedi yıl arasında uzar. Bu ömür genleriniz tarafından kontrol edilir ve saçınızın maksimum uzunluğunu sınırlayan faktördür. Saç, folikül içindeki hücresel makine tarafından aşağı yukarı sabit bir oranda inşa edilen ölü bir protein yapısıdır ve üzerindeki saçın ağırlığı onu yavaşlatmak için herhangi bir "frenleme kuvveti" uygulamaz. Saçınızı çok kısa keserseniz, bir süreliğine daha hızlı uzuyormuş gibi görünebilir, ancak bunun nedeni, bir aylık büyümenin kısa saçta uzun saça göre daha büyük bir yüzde artışı temsil etmesidir.

Foliküller büyüme (veya anajen) fazının sonuna ulaştıklarında, saç kökü parçalanırken katajen fazında birkaç hafta geçirirler. Bu saç daha sonra dökülür ve üç ay sonra telojen veya dinlenme aşamasında yeni bir saç büyümeye başlar. Herhangi bir noktada, saçlarınızın yüzde 90'ı anajenik, yüzde 1'i katajenik ve yüzde 9'u telojeniktir. Cildinizi pürüzsüz bir şekilde tıraş ederseniz, uzamaya devam eden anajenik tüyler, ilk kez çıkan telojenik tüylerle birleşecek ve katajenik tüyler tekrar dökülmeye başlayana kadar saçlarınız bir süre biraz daha kalın görünecektir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. L. Villazon. How Does A Hair Follicle ‘Know’ That A Hair Has Been Cut?. (8 Nisan 2010). Alındığı Tarih: 9 Mart 2023. Alındığı Yer: BBC Science Focus Magazine | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close