Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Kemosentez yapan canlıların fotosentez yapan canlılara evrimi nasıl gerçekleşmiştir?

Merhaba kemosentez yapan canlılar fotosentez yapan canlilara nasil evrilmiştir?

1
157 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba dostum, bu platformda yeniyim ve sana basit bir kaynak vererek maalesef bulamadığım diğer kaynaklardaki bilgileri aktarmaya çalışacağım...

Kemosentezden Fotosenteze geçiş, aslında tamamen bitkilerin temel yapısıyla alakalıdır. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre ilk bitkiler günümüzdeki çoğu yeşil bitki aksine mor bir yapıya sahipti çünkü Dünya'nın atmosferik yapısı gereği mor hem kendisini koruyabilen hem de güneşten gelen zararlı ışınları bir miktar koruyabilen bir yapıya sahipti. Ayrıca adı aklıma gelmeyen kloroplast aksine başka bir organele sahiptiler. Bu yüzdendir ki kemosentez ışık olmadan oksitleyerek bu yapıyı sağlar. Dünya'nın genç yıllarında atmosferinde bol bol CO2 ve O bulunmasından dolayıdır bu. Bu sayede bitki evrimin doğal yapısı gereği (?) veya başka bir sebepten ötürü bu doğal sistemi geliştirmiştir. Diğer bir tezde bunun ilk ağaç bitkilerinin verimli topraklardaki (magma ve yanardağ aktiviteleri yüzünden) elementleri, kemosentez için gereken, kullanmaya daha yatkın oldukları ve bu yüzden başlarda kemosentez ürettikleri yönündedir.

Zamanla bitki ve hayvan ilişkisi başladığında bu maddelerin kullanımının artması yüzünden bitkiler dışarıdan inorganik madde almak yerine kendi besinlerini artık daha az zarar veren Güneşten almaya başlamaları şuan ki en mantıklı açıklamadır. Bu da renklerinin kloroplast yüzünden zamanla genelde yeşile dönmesini açıklar.

Ayrıca, atacağım kaynaktaki ilk bitkilerin köklü ağaçlara göre daha büyük başarı sağlamasının temel sebebini de öğrenmiş olursun. Eğer yanlışım varsa veya eksiğim varsa eklenmesini arz ederim. Bir hatamız olduysa affola :)

206 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanları olarak, keşiflerimizin toplumsal ve politik sonuçlarının farkında olmak zorundayız. Bilimin apolitik, akültürel ve asosyal olması asil bir hedeftir. Ancak bilim bunların hiçbiri olamaz. Çünkü bilimi icra eden insanlar olarak bizler, bunların hiçbiri değiliz.”
Mae Jamison