Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kemosentez yapan canlıların fotosentez yapan canlılara evrimi nasıl gerçekleşmiştir?

Merhaba kemosentez yapan canlılar fotosentez yapan canlilara nasil evrilmiştir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba dostum, bu platformda yeniyim ve sana basit bir kaynak vererek maalesef bulamadığım diğer kaynaklardaki bilgileri aktarmaya çalışacağım...

Kemosentezden Fotosenteze geçiş, aslında tamamen bitkilerin temel yapısıyla alakalıdır. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre ilk bitkiler günümüzdeki çoğu yeşil bitki aksine mor bir yapıya sahipti çünkü Dünya'nın atmosferik yapısı gereği mor hem kendisini koruyabilen hem de güneşten gelen zararlı ışınları bir miktar koruyabilen bir yapıya sahipti. Ayrıca adı aklıma gelmeyen kloroplast aksine başka bir organele sahiptiler. Bu yüzdendir ki kemosentez ışık olmadan oksitleyerek bu yapıyı sağlar. Dünya'nın genç yıllarında atmosferinde bol bol CO2 ve O bulunmasından dolayıdır bu. Bu sayede bitki evrimin doğal yapısı gereği (?) veya başka bir sebepten ötürü bu doğal sistemi geliştirmiştir. Diğer bir tezde bunun ilk ağaç bitkilerinin verimli topraklardaki (magma ve yanardağ aktiviteleri yüzünden) elementleri, kemosentez için gereken, kullanmaya daha yatkın oldukları ve bu yüzden başlarda kemosentez ürettikleri yönündedir.

Zamanla bitki ve hayvan ilişkisi başladığında bu maddelerin kullanımının artması yüzünden bitkiler dışarıdan inorganik madde almak yerine kendi besinlerini artık daha az zarar veren Güneşten almaya başlamaları şuan ki en mantıklı açıklamadır. Bu da renklerinin kloroplast yüzünden zamanla genelde yeşile dönmesini açıklar.

Ayrıca, atacağım kaynaktaki ilk bitkilerin köklü ağaçlara göre daha büyük başarı sağlamasının temel sebebini de öğrenmiş olursun. Eğer yanlışım varsa veya eksiğim varsa eklenmesini arz ederim. Bir hatamız olduysa affola :)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hep bir fizikçi olmak isterdim. Daha 6 yaşındayken, televizyonu tamir etmek üzere eve gelen teknisyene de böyle söylemiştim. O zamanlar bir fizikçinin ne iş yaptığına dair pek az fikrim olduğu aşikar.”
Horst Störmer
Geri Bildirim Gönder