Puan Ver
1
Puan Ver

Kedilere "pisi pisi" dediğimiz de dikkatlerini bize yönelttikleri halde "kedi kedi" dediğimiz de bakmamalarının sebebi nedir?

Sokak hayvanlarına her insan "pisi pisi" diyerek seslendiğini düşünmüyorum. Ancak her sokakta yaşayan kediye de "pisi pisi" dediğimiz de dikkatini bize yöneltiyor. Yavru bir kedi sahiplenip ona sadece "kedi kedi" desem ve başka birisi tarafından "pisi pisi" duyunca yine dikkatini ona veriyor neden?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Kedisine ve insanına göre değişir. Benim kedim hiçbir sese kulak asmıyor.

İnsan faktörü ise ülkeden ülkeye değişiyor. Mesela;

Meksika'da gatito gatito gatito bonito,

İngiltere'de genellikle kiri kiri kiri,

Japonya'da oydea oydea,

ve Türkiye, Kuzey Amerika (?) ve Çekoslovakya'da ortak olarak pisi pisi deniyor.

Garip doğrusu. Kediler güçlü duyma kabiliyetleri sayesinde dikkatlerini çeken her türlü sese kulak astıklarından kafalarını bize çeviriyor olabilirler. Sonuçta bu kelime gruplarının hiçbirisi kedilerin lugatında olan şeyler değil.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Youtube Bir kedi nasıl çağırılır?

Merhaba. Aslında hayvanın duymaya yatkın olduğu frekanslardaki sesleri içeren harfleri kullandığınızda tepkisini çekebiliyorsunuz. Köpekler Türkiye'de bile bazen Almanca eğitilir çünkü s , t , ş ,k gibi sesleri daha rahat algılayabilirler.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer okullarımızın bilim derslerinde yaratılış iddiasını Evrim Kuramı'na alternatif olarak okutacaksak; bu derslerde bebeklerin leylekler tarafından getirildiği iddiasını da cinsel üremeye alternatif olarak okutmamız gerekir.”
Judith Hayes
Geri Bildirim Gönder