Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kediler, Genler ve Ödüller: Vahşi Kedilerin Evcil Kedilere Evriminde 300 Ayrı Gen Evrimleşti!

Evcil Kedilerin Evriminde Rol Alan Genler, İnsanlardan Aldıkları Ödülleri Algılama Biçimleriyle İlgili Olabilir!

Kediler, Genler ve Ödüller: Vahşi Kedilerin Evcil Kedilere Evriminde 300 Ayrı Gen Evrimleşti!
2 dakika
4,845
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kediniz en iyi arkadaşlarınızdan biri olabilir, fakat onun kökenleri hakkında gerçekten kadar biliyorsunuz?

Kediler ve insanlar aynı çatıyı geride bıraktığımız 9000 yıldır paylaşıyorlar; fakat 30,000 yıldır evcil olan köpeklerle karşılaştırıldığında bu hiçbir şey. Kedilere yönelik bilgilerimizin daha az olmasından ötürü, kedi dostlarımızı vahşi akrabalarından ayıran kökenleri çözmemiz çok daha zordur.

Kedilerin yakın kuzenleri gibi sizi yemeyi denemek yerine, kanepede size sarılmak istemesine neyin yol açtığını bulmaya girişen Washington University School of Medicine'den bilim insanları, belirli genlerin ne kadar farklılaştığını bulmak için evcil kediler ile vahşi kedilerin genomlarını araştırdı. Vahşi kediler (Felix silvestris), evcil kedilerin atasıdır ve alt türleri; Avrupa, Afrika ve Batı Asya'dan Orta Asya'ya kadar bulunur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu genleri tanımlamak için takım önce dişi ve evcil bir Habeş kedisinin (İng: "Abyssian") genomunu diziledi ve bunu diğer altı evcil kedi türü ve iki vahşi kedi alt türü ile karşılaştırdı. Sonuçlar Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı. Tanımlanan 13 gen, kedilerin vahşi atalarından evcil türlere evrimleşmesi sırasında değişti. Bu genlerin bazıları kavrama ve dürtüyle ilgiliydi ve ödül teklif edildiği zaman yeni davranışları öğrenme becerisini kapsıyordu. Bu, evcilleştirme işleminde son derece önemlidir.

Araştırmalar ayrıca evcil kediler ve vahşi kediler arasındaki çeşitli fiziksel farklılıklardan sorumlu diğer 281 geni açığa çıkardı. Araştırmacıların iddiasına göre bu genlerin bazıları, evcil kedilerin vahşi kedilerden daha az etçil hayat düzenine uyum sağlamasına neden olan yağ metabolizmasına etki ediyor. Ekip, ayrıca evcil kedi genomunu köpek, inek ve insanları içeren diğer memelilerinkiyle karşılaştırdı.

Köpeklere nazaran kedilerde cinsellik hormonlarını belirleyen daha fazla sayıda gen kopyası var ve bu, onların sosyal çevrelerini denetlemelerine katkı sağlıyor. Bu özellik, sürüler halinde hareket etmeye yatkın olan köpekler için o kadar önemli bir özellik değil. İlginç bir şekilde köpekler, kedilerden daha fazla koku alıcısı genine sahip ve bu da onların inanılmaz koku alma yeteneklerine katkı sağlıyor. Çalışmaya katılmayan ve Kaliforniya Üniversitesi'nden veteriner araştırma görevlisi Niels Pederson şöyle diyor:

Bu çalışma, özellikle kedilerde evcilleşmeye, daha doğrusu, evcil kedilerin atalarının insanlar ile iş birliği yapıp, bu sayede kendilerine hem vahşi hayvanlardan korunma hem de bol miktarda gıda kaynağı (özellikle de kemirgen) kazanmasına izin veren, bu yönde uyum sağlamaya sebep olan değişiklikleri genomda tanımlamak açısından muhteşem!

Araştırma, kedilerin evrimsel tarihi için ilk delil olma özelliğini taşıyor ve ekip şimdi de kedi dostlarımızın davranışlarını nasıl pekiştirdiğini görmek için, bu davranışlara özel genom bölgelerini çözümlemeyi umuyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Tebrikler! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2024 13:00:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2981

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kafatası
Beslenme Biçimi
Hastalık
Jinekoloji
Hayvan Davranışları
Uygulama
Bilinç
Obstetrik
Tıp
Evrimsel Tarih
Küresel Isınma
Bilim
İnsan
Asteroid
Bebek Doğumu
İletişim
Dilbilim
Önlem
Genel Halk
Elektrokimya
Tohum
Hukuk
Uzun
Parçacık
Foton
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Alert, et al. Kediler, Genler ve Ödüller: Vahşi Kedilerin Evcil Kedilere Evriminde 300 Ayrı Gen Evrimleşti!. (15 Kasım 2014). Alındığı Tarih: 22 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2981
Alert, S., Zaloğlu, O., Bakırcı, Ç. M. (2014, November 15). Kediler, Genler ve Ödüller: Vahşi Kedilerin Evcil Kedilere Evriminde 300 Ayrı Gen Evrimleşti!. Evrim Ağacı. Retrieved April 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2981
S. Alert, et al. “Kediler, Genler ve Ödüller: Vahşi Kedilerin Evcil Kedilere Evriminde 300 Ayrı Gen Evrimleşti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ozan Zaloğlu, Evrim Ağacı, 15 Nov. 2014, https://evrimagaci.org/s/2981.
Alert, Science. Zaloğlu, Ozan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kediler, Genler ve Ödüller: Vahşi Kedilerin Evcil Kedilere Evriminde 300 Ayrı Gen Evrimleşti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ozan Zaloğlu. Evrim Ağacı, November 15, 2014. https://evrimagaci.org/s/2981.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close