Kediler, Genler ve Ödüller: Vahşi Kedilerin Evcil Kedilere Evriminde 300 Ayrı Gen Evrimleşti!

Evcil Kedilerin Evriminde Rol Alan Genler, İnsanlardan Aldıkları Ödülleri Algılama Biçimleriyle İlgili Olabilir!

Kediler, Genler ve Ödüller: Vahşi Kedilerin Evcil Kedilere Evriminde 300 Ayrı Gen Evrimleşti!
Yazar Science Alert Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
3,494 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Kediniz en iyi arkadaşlarınızdan biri olabilir, fakat onun kökenleri hakkında gerçekten kadar biliyorsunuz?

Kediler ve insanlar aynı çatıyı geride bıraktığımız 9000 yıldır paylaşıyorlar; fakat 30,000 yıldır evcil olan köpeklerle karşılaştırıldığında bu hiçbir şey. Kedilere yönelik bilgilerimizin daha az olmasından ötürü, kedi dostlarımızı vahşi akrabalarından ayıran kökenleri çözmemiz çok daha zordur.

Kedilerin yakın kuzenleri gibi sizi yemeyi denemek yerine, kanepede size sarılmak istemesine neyin yol açtığını bulmaya girişen Washington University School of Medicine'den bilim insanları, belirli genlerin ne kadar farklılaştığını bulmak için evcil kediler ile vahşi kedilerin genomlarını araştırdı. Vahşi kediler (Felix silvestris), evcil kedilerin atasıdır ve alt türleri; Avrupa, Afrika ve Batı Asya'dan Orta Asya'ya kadar bulunur.

Bu genleri tanımlamak için takım önce dişi ve evcil bir Habeş kedisinin (İng: "Abyssian") genomunu diziledi ve bunu diğer altı evcil kedi türü ve iki vahşi kedi alt türü ile karşılaştırdı. Sonuçlar Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı. Tanımlanan 13 gen, kedilerin vahşi atalarından evcil türlere evrimleşmesi sırasında değişti. Bu genlerin bazıları kavrama ve dürtüyle ilgiliydi ve ödül teklif edildiği zaman yeni davranışları öğrenme becerisini kapsıyordu. Bu, evcilleştirme işleminde son derece önemlidir.

Reklamı Kapat

Araştırmalar ayrıca evcil kediler ve vahşi kediler arasındaki çeşitli fiziksel farklılıklardan sorumlu diğer 281 geni açığa çıkardı. Araştırmacıların iddiasına göre bu genlerin bazıları, evcil kedilerin vahşi kedilerden daha az etçil hayat düzenine uyum sağlamasına neden olan yağ metabolizmasına etki ediyor. Ekip, ayrıca evcil kedi genomunu köpek, inek ve insanları içeren diğer memelilerinkiyle karşılaştırdı.

Köpeklere nazaran kedilerde cinsellik hormonlarını belirleyen daha fazla sayıda gen kopyası var ve bu, onların sosyal çevrelerini denetlemelerine katkı sağlıyor. Bu özellik, sürüler halinde hareket etmeye yatkın olan köpekler için o kadar önemli bir özellik değil. İlginç bir şekilde köpekler, kedilerden daha fazla koku alıcısı genine sahip ve bu da onların inanılmaz koku alma yeteneklerine katkı sağlıyor. Çalışmaya katılmayan ve Kaliforniya Üniversitesi'nden veteriner araştırma görevlisi Niels Pederson şöyle diyor:

Bu çalışma, özellikle kedilerde evcilleşmeye, daha doğrusu, evcil kedilerin atalarının insanlar ile iş birliği yapıp, bu sayede kendilerine hem vahşi hayvanlardan korunma hem de bol miktarda gıda kaynağı (özellikle de kemirgen) kazanmasına izin veren, bu yönde uyum sağlamaya sebep olan değişiklikleri genomda tanımlamak açısından muhteşem!

Araştırma, kedilerin evrimsel tarihi için ilk delil olma özelliğini taşıyor ve ekip şimdi de kedi dostlarımızın davranışlarını nasıl pekiştirdiğini görmek için, bu davranışlara özel genom bölgelerini çözümlemeyi umuyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/04/2021 14:18:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2981

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Sürüngen
Beslenme Bilimi
Etoloji
Elektron
Evrimsel Süreç
Soru
Sinek
Enzim
Yapay Seçilim
Konuşma
Yağ
Malzeme
Coğrafya
Görüş
Metabolizma
Bilim Felsefesi
Nöron
Yıl
Değişim
Genom
Mucize
Tahmin
Müfredat
Hayvanlar Alemi
Kültür
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku