Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Kediler insanlara masaj yapabilir mi?

Kedim kucağımdayken koluma patisini koyuyor ve tırnaklarını çıkarıp geri sokuyor ve bu beni cidden rahatlatıyor. Kedimin amacı bana masaj yapmak mı yoksa bu onu da mı rahatlatıyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İki kaynaktan benzer açıklamalar buldum.

Kaynak 1: En sık tekrarlanan açıklama yoğurmanın (kedi masajı) yavruluktan geriye kalan bir davranış olduğunu belirtir. Emzirme sırasında, bir yavru kedi süt akışını sağlamak için annesinin memesinin etrafındaki alanı yoğurur. Yetişkinlikte, bir kedi mutlu ya da memnun hissettiğinde yoğurur, çünkü hareketi emzirme ve annesinin konforu ile ilişkilendirir.

Başka bir hipotez, yoğurmanın evcilleştirmeden önceki bir zamanda, vahşi kedilerin uyku ya da doğum için yumuşak bir yüzey yapmak için yaprakları okşadığı zaman ileri sürer. Davranış artık yerleşmenin içgüdüsel bir parçası olabilir.

Öte yandan, yoğurma kedilerin bir alanı koklaması ve talep etmesi için başka bir yol olabilir. kedilerin pençelerinin altında koku bezleri vardır.

Kaynak 2: Kedinizin ne zaman yoğurma olasılığının yüksek olduğunu düşünün. Muhtemelen onu seviyorsun. Muhtemelen mırıldanıyor. Yüksek sesle. Biraz bile salyası bile akabilir. Açıkçası çok memnun ve sevgiyi hissediyor. Bu yüzden yoğurmak, onu hissetmenize de yardımcı olabilir.

Başka bir yoğurma teorisi, köklerini yerli kedimizin yumuşak bir uyku noktası oluşturmak için ot yoğurmak olan vahşi atalarına kadar izler - çember köpeklerin yerleşmeden önce yaptığı gibi.

Üçüncü bir teori daha yakın bir tarihe, özellikle de kedinizin bebekliğine bakar. Kediler aslında emzirirken annelerinin sütünü uyarmak için yavru kedi olarak içgüdüsel olarak yoğurmaya başlar. Kediniz emzirme yaşını geçmiş olsa da, yoğurma ile ilişkilendirdiği rahatlatıcı, "yemek-aşk" hissinin tadını çıkarabilir.

Yoğurma, kedinizin aslında sizi "isteme" yolu da olabilir. Başka bir deyişle, sadece sizi yoğurmaz, pençelerinin dibindeki yumuşak pedlerdeki koku bezleri yardımıyla işaretler. Bu, kedi dünyasının geri kalanına pençelerini senden uzak tutmasını söyleyecek kadar umursadığını gösterir.

Son olarak, yoğuran bir kedi, sadece gününü doldurmak için güç uykusuyla uzanan bir kedi olabilir. Kedinizin şimdi ve sonra çevik kalması için bir mola vermesi gerekiyor ... en azından bir sonraki planlanan uykusuna kadar.

147 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Kaynak 1
  2. Kaynak 2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güneşte yanmayan, gölgenin kıymetini bilmez.”
Türk Atasözü