Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Karşımızdaki kişinin aklını okumak ve rüyalarına girmek mümkün müdür?

Birçok kişi karşısındaki kişinin aklını okuyup ne düşündüğü ne olup olmadığını anlayabildiklerini iddia ediyorlar. Birçok kişi de kişinin rüyalarına girebildiğini söylüyor. Bu gerçek olabilir mi? Bilimsel olarak bir açıklaması var mı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Öğretmen

Başka birinin zihnine veya rüyasına girmek kesinlikle mümkün değildir. Hatta tüm psikolojik tedaviler, kişinin isteği ve rızası dahilinde götürülür. Yani karşımızdaki isterse bir uzman isterse bir büyücü isterse de bir üfürükçü olsun sizi, sizin rızanız ve isteğiniz olmadan psikolojik olarak tedavi dahi edemez. Kaldı ki tüm psikolojik vakalar öncelikle uzman tarafından yapılırsa, kişi tanıma testlerine tabii tutulurlar haliyle ona göre bir tanı koyup ona göre bir yol izlemeye çalışırlar.

Bir kişinin davranışlarını tahmin etme, yönlendirme veya kişi manipüle etmek şartları sağladığınız sürece mümkündür. Ancak bu kişinin zihnine girdiğinizi göstermez.

Bu Reklamı Kapat

Aslında bir çok yanlışta burada yapılıyor. Bir çok kişi bir şekilde manüpile ediliyor veya hareketleri tahmin ediliyor bundan kaynaklı da kendilerinin zihnine girildiği zannediliyor. Yahut aslında en kötüsü olan, başta kimyavi maddeler olmak üzere bazı maddeler şuuru bulandırıp bu bulanıklıktan faydalananlar da malesef var. Ancak bu da zihnimize girildiğinin göstergesi değil.

Hatta psikolojinin en çılgınları olan psikoanalistler bile zihnimizin en karanlık noktası, kişinin bile ulaşamadığı bilinç altına hipnoz yöntemi ile erişebilineceğini savunurlar ancak bu çok tartışmalı bir yöntem olmasına karşı zihninize girmek değildir.

Bu Reklamı Kapat

Zaten zihnimize girmek diye bir şey mümkün olursa bile ilerleyen zamanlarda buna zihnimiz izin vermeyecektir.

Aslında zihnimiz içeride kendi kendine kavga eden iki taraftan oluşur. İd ve süperego. Ancak tarafsız şekilde kararı alan Ego muzdur.

İd, bizim aslında başta hayvani olmak üzere tüm kararlarımızı almada oldukça etkilidir. Kısaca id, her zaman "Sadece Ben" der ve bu şekilde baskı yapar. Doğuştan gelir.

Ego, bizim karar merkezimizdir tahmini 1.5 yaşında başlar. Ve İd ten gelen istekleri yapmakla görevlidir. Bazen orta yolu bulabilir.

Süperego ise, "Ben değil biz" dir. Yani toplumu, çevreyi düşünerek hareket eder. Tahmini 6 yaşta ortaya çıkar.

Zaten ufak çocuklara bakarsanız, ne kadar baskıcı bir ailede bile yetişse 5 yaşına kadar istedikleri olmadığında ağlama, şiddet tarzı olaylara başvurması da süperegonun gelişmemiş olmasından kaynaklıdır.

Bunu şu şekilde örneklersek, yolda insanların içinde yürüdüğünüzü ve aşırı derece sıkıştığınızı, çişinizin geldiğini hayal edin.

İd, anında altına işe rahatla der.

Bu Reklamı Kapat

Süperego ise, saçmalama insan içindeyiz tut tuvalete kadar der.

Ancak zaman geçtikçe idimiz bize baskısını arttırır. Haliyle bir tenha bulduğunuzda hemen işemeye karar verirsiniz. Egonuz iki tarafınızı da memnun eder.

Sürekli idinizi dinleyemezsiniz çünkü tüm toplumlardan dışlanırsınız, sürekli süperegonuzu dinlerseniz id patlama yaratır ve sizi şoka sokar. Hareketsiz şekilde veya bir anda kontrolsüz şekilde o ihtiyaçları giderirsiniz.

Süperegonuz güçsüz değildir. Aksine oldukça güçlüdür. Hatta o kadar güçlüdür ki aslında sizin rüyalarınızda bile etkilidir.

Bu Reklamı Kapat

Aslında gördüğümüz rüyaların tamamı bilinçaltımızdan gelir. Ancak süperegomuz bunu ya bastırır ya da değiştirir. Öyleki tüm sivri nesneler (kalem dahil) penisin bastırılmış halidir. Veya mücevher, bilezik, altın tarzı nesneler ise vijinayı temsilleştirir.

Freud, Rüya Analizi kitabında bunları daha detaylı anlatır.

Bunları size detaylı anlatma nedenim zihnimize girmeleri başta zihnimizdeki kaostan şu teknolojide mümkün değil iken telapati ile imkansızdır. Rüyalara girmeyi de rüyalarımızı, bizim hafızamız ve bilinç altımız süperego sansürü ile karşımıza çıkan hayal veya geçmiş olayların nörolojik etkisidir.

Bu bilgilerin dahilinde tahmin edersiniz ki, zihninize değil girmek kontorol ettiğini iddia etmek bile saçmalıktan ibarettir. Rüyalara girmek, rüyadan geleceği görmek, yorumlamak tamamen batıl inanç ve paganizmin bize getirdiği geleneklerden sadece biridir.

Böyle saçma şeylere inanmamanızı ve size ispatlamaya çalışanlara da, olası bir madde verme ihtimaline karşı izin vermemenizi diler sağlıklı günler dilerim...

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et