Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arşibalala Aşbara
Üye
2

Karşımızdaki kişinin aklını okumak ve rüyalarına girmek mümkün müdür?

Birçok kişi karşısındaki kişinin aklını okuyup ne düşündüğü ne olup olmadığını anlayabildiklerini iddia ediyorlar. Birçok kişi de kişinin rüyalarına girebildiğini söylüyor. Bu gerçek olabilir mi? Bilimsel olarak bir açıklaması var mı?
26,507 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
38K UP
Öğretmen

Başka birinin zihnine veya rüyasına girmek kesinlikle mümkün değildir. Hatta tüm psikolojik tedaviler, kişinin isteği ve rızası dahilinde götürülür. Yani karşımızdaki isterse bir uzman isterse bir büyücü isterse de bir üfürükçü olsun sizi, sizin rızanız ve isteğiniz olmadan psikolojik olarak tedavi dahi edemez. Kaldı ki tüm psikolojik vakalar öncelikle uzman tarafından yapılırsa, kişi tanıma testlerine tabii tutulurlar haliyle ona göre bir tanı koyup ona göre bir yol izlemeye çalışırlar.

Bir kişinin davranışlarını tahmin etme, yönlendirme veya kişi manipüle etmek şartları sağladığınız sürece mümkündür. Ancak bu kişinin zihnine girdiğinizi göstermez.

Tüm Reklamları Kapat

Aslında bir çok yanlışta burada yapılıyor. Bir çok kişi bir şekilde manüpile ediliyor veya hareketleri tahmin ediliyor bundan kaynaklı da kendilerinin zihnine girildiği zannediliyor. Yahut aslında en kötüsü olan, başta kimyavi maddeler olmak üzere bazı maddeler şuuru bulandırıp bu bulanıklıktan faydalananlar da malesef var. Ancak bu da zihnimize girildiğinin göstergesi değil.

Hatta psikolojinin en çılgınları olan psikoanalistler bile zihnimizin en karanlık noktası, kişinin bile ulaşamadığı bilinç altına hipnoz yöntemi ile erişebilineceğini savunurlar ancak bu çok tartışmalı bir yöntem olmasına karşı zihninize girmek değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Zaten zihnimize girmek diye bir şey mümkün olursa bile ilerleyen zamanlarda buna zihnimiz izin vermeyecektir.

Aslında zihnimiz içeride kendi kendine kavga eden iki taraftan oluşur. İd ve süperego. Ancak tarafsız şekilde kararı alan Ego muzdur.

İd, bizim aslında başta hayvani olmak üzere tüm kararlarımızı almada oldukça etkilidir. Kısaca id, her zaman "Sadece Ben" der ve bu şekilde baskı yapar. Doğuştan gelir.

Ego, bizim karar merkezimizdir tahmini 1.5 yaşında başlar. Ve İd ten gelen istekleri yapmakla görevlidir. Bazen orta yolu bulabilir.

Süperego ise, "Ben değil biz" dir. Yani toplumu, çevreyi düşünerek hareket eder. Tahmini 6 yaşta ortaya çıkar.

Zaten ufak çocuklara bakarsanız, ne kadar baskıcı bir ailede bile yetişse 5 yaşına kadar istedikleri olmadığında ağlama, şiddet tarzı olaylara başvurması da süperegonun gelişmemiş olmasından kaynaklıdır.

Bunu şu şekilde örneklersek, yolda insanların içinde yürüdüğünüzü ve aşırı derece sıkıştığınızı, çişinizin geldiğini hayal edin.

İd, anında altına işe rahatla der.

Tüm Reklamları Kapat

Süperego ise, saçmalama insan içindeyiz tut tuvalete kadar der.

Ancak zaman geçtikçe idimiz bize baskısını arttırır. Haliyle bir tenha bulduğunuzda hemen işemeye karar verirsiniz. Egonuz iki tarafınızı da memnun eder.

Sürekli idinizi dinleyemezsiniz çünkü tüm toplumlardan dışlanırsınız, sürekli süperegonuzu dinlerseniz id patlama yaratır ve sizi şoka sokar. Hareketsiz şekilde veya bir anda kontrolsüz şekilde o ihtiyaçları giderirsiniz.

Süperegonuz güçsüz değildir. Aksine oldukça güçlüdür. Hatta o kadar güçlüdür ki aslında sizin rüyalarınızda bile etkilidir.

Tüm Reklamları Kapat

Aslında gördüğümüz rüyaların tamamı bilinçaltımızdan gelir. Ancak süperegomuz bunu ya bastırır ya da değiştirir. Öyleki tüm sivri nesneler (kalem dahil) penisin bastırılmış halidir. Veya mücevher, bilezik, altın tarzı nesneler ise vijinayı temsilleştirir.

Freud, Rüya Analizi kitabında bunları daha detaylı anlatır.

Bunları size detaylı anlatma nedenim zihnimize girmeleri başta zihnimizdeki kaostan şu teknolojide mümkün değil iken telapati ile imkansızdır. Rüyalara girmeyi de rüyalarımızı, bizim hafızamız ve bilinç altımız süperego sansürü ile karşımıza çıkan hayal veya geçmiş olayların nörolojik etkisidir.

Bu bilgilerin dahilinde tahmin edersiniz ki, zihninize değil girmek kontorol ettiğini iddia etmek bile saçmalıktan ibarettir. Rüyalara girmek, rüyadan geleceği görmek, yorumlamak tamamen batıl inanç ve paganizmin bize getirdiği geleneklerden sadece biridir.

Böyle saçma şeylere inanmamanızı ve size ispatlamaya çalışanlara da, olası bir madde verme ihtimaline karşı izin vermemenizi diler sağlıklı günler dilerim...

1,118 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close