Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Karanlık madde ve karanlık enerji uzay-zamanın ta kendisi olabilir mi?

evrenin büyük bir bölümünün gözlemleyemediğimiz, hakkında çok bilgi sahibi olmadığımız ama sürekli genişleyen ve uzaydaki cisimlere etki eden bir kavram olan karanlık madde ve enerjiden oluştuğunu düşünüyoruz. Üç boyutlu evrenimizin dördüncü boyutunun uzay-zaman veyahut karanlık enerji olma ihtimali nedir? Bu iki kavram arasındaki bağ ne?
513 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ege Özmeral
Ege Özmeral
157K UP
Fizik Mezunu / Evrim Ağacı Yazarı

"Dördüncü boyutun karanlık enerji olması" anlamlı bir ifade değil, tıpkı "mavi, kırmızıdan daha uzun boyludur" ifadesinin anlamlı olmaması gibi.

Karanlık madde, galaksilerin uç kısımlarındaki dönüş hızlarının Genel Görelilik'ten beklenildiğinden daha hızlı olmasından yola çıkılarak ortaya atılmıştır çünkü galaksilerde göremediğimiz ama kütlesi olan bir şey olduğunu varsayarsak yapılan gözlemler Genel Göreililk ile örtüşüyor. Eğer böyle bir madde varsa kütlesi olduğunu, soğuk olduğunu ve ışık ile etkileşime geçmediğini biliyoruz. Eğer yeteri kadar sıcak olsaydı ışıma yapardı ve bunu gözlemlerdik fakat böyle bir şey gözlemlenmedi. Işık ile etkileşime geçseydi bunu da gözlemleyebilirdik.

Karanlık enerji ise Genel Görelilik'in öngördüğünün aksine evrenin genişleme hızının gittikçe yavaşlamaması aksine hızlanmasını gözlemlememiz sonucu ortaya atılmıştır. Genel Görelilik'e Kozmolojik Sabit adını verdiğimiz boş uzayın enerji yoğunluğu olarak yorumlayabileceğimiz bir ifade koyarsak evrenin hızlanarak genişlemesi ile uyumlu hale getirebiliriz. Bunun yanı sıra Inflaton alanı gibi evrende bilmediğimiz farklı türden alanlar koyarak da teori ile uyumlu hale getirebiliriz. Tıpkı karanlık maddede olduğu gibi karanlık enerjinin de ne olduğunu henüz bilmiyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

163 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close