Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet Er
Mehmet Er
59K UP
Üye
0

Karanlık madde var ise; karanlık madde kütle çekiminden etkilendiğine göre karadelikler sürekli büyümezler mi?

287 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Karanlık madde hakkındaki bilgimiz çok sınırlı. Sadece evrende kütle çekim etkilerinden yola çıkarak var olduklarını düşünüyoruz. Genel fikrimiz; herhangi bir madde ile etkileşime girmedikleri yönünde. Kütle çekim etkisi yaratıyorlar (hem de öyle bir yaratıyorlar ki bilinen maddenin %83'ünü oluşturuyorlar), ancak kütle çekimden etkileniyorlar mı? Bu soruya cevap verebilmek gene varsayımlara dayalı bir durum.

Karanlık madde ile ilgili iki farklı görüş çok tartışıldı. Büyük patlamadan sonra ortaya çıkan mikro kara delikler ve zayıf etkileşimli masif parçacıklar (kısaltılmış hali İng: WIMP). Fakat bu görüşlerinde pek çok tutarsız tarafı vardır. Örneğin, mikro kara deliklerden pek çok sayıda olması gerekirdi ve evrende yıldız oluşumlarını engelleyeceği gibi, oluşanları da zamanla yutması gerekirdi, ama galaksi ışıl ışıl parlıyor. WIMP'lar ise biraz daha tutarlı gibi, parçacıklar seyrek ve çok küçük olmasına rağmen masif halleri büyük kütle çekimine etki etmesinden dolayı galaksileri kara deliğe dönüşmeden bir arada tutuyor. Kara deliğe dönüşmeden dememizin nedeni yıldızların veya takım yıldızların yörünge kararlılıkları, bu çekim kuvveti sayesinde olması gerekenden daha hızlı yörüngeye sahipler. Bu kararlı yörünge hızları olmasa, galaksi şimdiye kadar karadeliğe dönüşmüştü.

Sizin sorunuzda yavaş yavaş şekilleniyor. Karanlık madde karadelikler ile etkileşime girmiş olsa ve karadelikleri büyütüyor olsa, galaksimiz çoktaaaaan devasa bir karadelik olmuştu.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Kozan Demircan. Karanlık Madde Kara Delik Mi? » Kozan Demircan. (27 Temmuz 2016). Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close