Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Karanlık ışıktan hızlı mı? Karanlığın hızı nedir? Karanlığın hızı diye bir şey var mı?
karanlığın enerji sayıldığı daha önce duymamıştım
182 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Öne Çıkarılan Cevap
Ögetay Kayalı
Ögetay Kayalı Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Karanlığın hızı vardır. Hız tanımını illa ki fiziksel bir nesnenin hareketine göre yapmıyoruz. Örneğin duvarda ilerleyen bir lazer noktasının hızından da söz edebiliriz, fakat aslında bu nokta fiziksel bir şey değildir. Keza önünüzde hareket eden bir ışık kaynağı varsa, gölgeniz belirli bir hızda hareket edecektir. Biz bunlara illumination fronts diyoruz. Keza özellikle ışık hızını tanımlarken kullandığımız phase/group velocity kavramları da aslında buna bir örnek. Dalganın kendisi hep ışık hızında giderken, bu yaptığımız hız tanımları farklı (hatta ışık hızından fazla) olabilir.

Çalıştığımız konu tam olarak bununla alakalı, videoda karşılıklı konuşmalar gayet tutarlı. Daha doğrusu açıklamayı yapanın söyledikleri yanlış değil. Gel gelelim dediğim nedenden ötürü aslında karanlık dediğimiz şeyin bir hızı var. Bu hız da ışık hızından fazla olabilir. Danışmanımın bu konudaki bir kitabı yolda, uzun süredir onun düzenlemelerini yapıyoruz. Birçok kişi bu tür konseptlerden haberdar değil, biliyorum, fakat bu durum gerçek hayatta sandığımızdan fazla karşımıza çıkıyor ve gözlemler üzerinde etkili olabiliyor. Buradaki sorunun dışına çıkmamak için bunların detaylarına girmiyorum.

Karanlık enerji ise bu konseptte fazla muğlak bir kavram. Dark energy dediğimiz şey kozmolojide kullanılan bir tabir, karanlığın kendisiyle alakası yok.

193 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
3
  • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Cem Güney
Cem Güney Evrim Ağacı'nın sıkı takipçisiyim.

Karanlığın bir hızı yoktur. Çünkü karanlık demek ışıksız ortam demektir. Bu nedenle karanlık herhangi bir şey değildir. Yani olmayan bir şeyin hızı olamaz. Bu tanım olarak yanlış olurdu.

Örneğin bir top var ve siz bu topa kuvvet uygulayarak onu uzağa gönderiyorsunuz. Sonra da topsuzluk yani topsuz ortam toptan daha hızlı hareket eder diyorsunuz. Bu size absürt geldi değil mi? İşte bu yüzden bu tanımın da geçersiz olması lazım.

Basit bir şekilde de karanlık bir enerji türü olamaz.

377 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
  • Raporla
Cevap
İlayda Demir
İlayda Demir 8.sınıf öğrencisiyim bilgi yoruma dayalıdır

cem güney ögetay atalının yorumlarına dayalı olarak bende düşüncelerimi paylaşmak istedim karanlığı olmayan bir varlık olarak ele alırsak ışık hızı ise olan yada olmayan bir varlık diye net birşey söyleyemem size bir soru sorsam karanlık sayesindemi aydınlık bulunmuştur yoksa aydınlığın olduğu bir ortamdamı karanlık ortaya çıktı bunu bilmiyorum ve konumuzla lakası olmayarak yazar beyza alkoçun karanlık yoksa aydınlık bir hiçtir sözü bize net bir bilgi vermez buna dayalı olarak karanlık ve aydınlık kavramları nı aydınlık sayesinde karanlık karanlık sayesinde aydınlık olmuştur diye net birşey söyleyemeyiz fakat benim düşünceme göre bu kavramlar bir enerji olabilir sonuçta biz insanoğlu yaradılış biçimiyle diğer birçok elementten maddeden farklıyız ve birçok anlam ifade ediyoruz hücrelerimizde damarların içerisinde bulunan kan alyuvarlar gibi elementler var ve insan gözününde göremeyeceği bundan kat ve kat fazla element bir maddenin içerisinde bulunuyorsa bir enerji ifade ediyordur biz insanlara göre damarlarımız diğer organ kemik ... göre damarlar daha küçüktür ve bu damarların bile derinine gidildikçe en küçüğü bile olsa sayısını bilmiyorum ki buna dayalı konuşuyorum bir madde =enerji olarak kabul edilir yani karanlık ve aydınlık insanlar tarafından algılanıyorsa bu bir enerjidir ışıkta bir enerji olmalıdır sonuçta ikiside hissedilir olduğna göre ikisinide aynı kavramın içine almamız gerekir ama miktar olarak bakılırsa hangisinin daha fazla enerjiye sahip olduğunu =daha hızlı olduğu bilindik bireyler tarafından yapılması alanı olan insanların yapması doğrudur sonuç olarak ışık bir enerjidir ışık aydınlık ve karanlık bu iki kavramıda içerdiğine göre bunlarda bir enerjidir ama hangisinin daha fazla bir enerjiye sahip olduğu=daha hızlı olduğu yoruma dayalı olmamalı daha bilindik kişilerin açıklaması çok daha doğru olur yani bu alanda çalışan insanların size bir soru sorsam bilim mi yoksa ışıkmı daha fazla enerjiye sahiptir karanlık bir enerji bilim bir enerji olarak alırsak hangisi daha baskın olur karanlığımı bilimle fethedicez, yoksa bilimle karanlığımı fethedebiliriz

yorumuma cevap verirseniz çok sevinirim bu bir yorumdur yazınlar benim düşüncemdir bende herşeyi bilmediğim için yanlışım varsa mutlaka yorumuma cevap yazın

yazılanlar yoruma dayalıdır bir düşünceden ibarettir Teşekkür Ederim

Bu Reklamı Kapat

hepimiz birer yıldız taneleriyiz kendi dünyalarımızda bir evrimin başlangıcı gibi

heryerde düzen aynı değildir bizler dünyada yaşayan varlıklarız.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et