Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Karanlık ışıktan hızlı mı? Karanlığın hızı nedir? Karanlığın hızı diye bir şey var mı?

karanlığın enerji sayıldığı daha önce duymamıştım
1,538 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Karanlığın hızı vardır. Hız tanımını illa ki fiziksel bir nesnenin hareketine göre yapmıyoruz. Örneğin duvarda ilerleyen bir lazer noktasının hızından da söz edebiliriz, fakat aslında bu nokta fiziksel bir şey değildir. Keza önünüzde hareket eden bir ışık kaynağı varsa, gölgeniz belirli bir hızda hareket edecektir. Biz bunlara illumination fronts diyoruz. Keza özellikle ışık hızını tanımlarken kullandığımız phase/group velocity kavramları da aslında buna bir örnek. Dalganın kendisi hep ışık hızında giderken, bu yaptığımız hız tanımları farklı (hatta ışık hızından fazla) olabilir.

Çalıştığımız konu tam olarak bununla alakalı, videoda karşılıklı konuşmalar gayet tutarlı. Daha doğrusu açıklamayı yapanın söyledikleri yanlış değil. Gel gelelim dediğim nedenden ötürü aslında karanlık dediğimiz şeyin bir hızı var. Bu hız da ışık hızından fazla olabilir. Danışmanımın bu konudaki bir kitabı yolda, uzun süredir onun düzenlemelerini yapıyoruz. Birçok kişi bu tür konseptlerden haberdar değil, biliyorum, fakat bu durum gerçek hayatta sandığımızdan fazla karşımıza çıkıyor ve gözlemler üzerinde etkili olabiliyor. Buradaki sorunun dışına çıkmamak için bunların detaylarına girmiyorum.

Karanlık enerji ise bu konseptte fazla muğlak bir kavram. Dark energy dediğimiz şey kozmolojide kullanılan bir tabir, karanlığın kendisiyle alakası yok.

Tüm Reklamları Kapat

282 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlayda Demir
8.sınıf öğrencisiyim bilgi yoruma dayalıdır

cem güney ögetay atalının yorumlarına dayalı olarak bende düşüncelerimi paylaşmak istedim karanlığı olmayan bir varlık olarak ele alırsak ışık hızı ise olan yada olmayan bir varlık diye net birşey söyleyemem size bir soru sorsam karanlık sayesindemi aydınlık bulunmuştur yoksa aydınlığın olduğu bir ortamdamı karanlık ortaya çıktı bunu bilmiyorum ve konumuzla lakası olmayarak yazar beyza alkoçun karanlık yoksa aydınlık bir hiçtir sözü bize net bir bilgi vermez buna dayalı olarak karanlık ve aydınlık kavramları nı aydınlık sayesinde karanlık karanlık sayesinde aydınlık olmuştur diye net birşey söyleyemeyiz fakat benim düşünceme göre bu kavramlar bir enerji olabilir sonuçta biz insanoğlu yaradılış biçimiyle diğer birçok elementten maddeden farklıyız ve birçok anlam ifade ediyoruz hücrelerimizde damarların içerisinde bulunan kan alyuvarlar gibi elementler var ve insan gözününde göremeyeceği bundan kat ve kat fazla element bir maddenin içerisinde bulunuyorsa bir enerji ifade ediyordur biz insanlara göre damarlarımız diğer organ kemik ... göre damarlar daha küçüktür ve bu damarların bile derinine gidildikçe en küçüğü bile olsa sayısını bilmiyorum ki buna dayalı konuşuyorum bir madde =enerji olarak kabul edilir yani karanlık ve aydınlık insanlar tarafından algılanıyorsa bu bir enerjidir ışıkta bir enerji olmalıdır sonuçta ikiside hissedilir olduğna göre ikisinide aynı kavramın içine almamız gerekir ama miktar olarak bakılırsa hangisinin daha fazla enerjiye sahip olduğunu =daha hızlı olduğu bilindik bireyler tarafından yapılması alanı olan insanların yapması doğrudur sonuç olarak ışık bir enerjidir ışık aydınlık ve karanlık bu iki kavramıda içerdiğine göre bunlarda bir enerjidir ama hangisinin daha fazla bir enerjiye sahip olduğu=daha hızlı olduğu yoruma dayalı olmamalı daha bilindik kişilerin açıklaması çok daha doğru olur yani bu alanda çalışan insanların size bir soru sorsam bilim mi yoksa ışıkmı daha fazla enerjiye sahiptir karanlık bir enerji bilim bir enerji olarak alırsak hangisi daha baskın olur karanlığımı bilimle fethedicez, yoksa bilimle karanlığımı fethedebiliriz

yorumuma cevap verirseniz çok sevinirim bu bir yorumdur yazınlar benim düşüncemdir bende herşeyi bilmediğim için yanlışım varsa mutlaka yorumuma cevap yazın

yazılanlar yoruma dayalıdır bir düşünceden ibarettir Teşekkür Ederim

Tüm Reklamları Kapat

hepimiz birer yıldız taneleriyiz kendi dünyalarımızda bir evrimin başlangıcı gibi

heryerde düzen aynı değildir bizler dünyada yaşayan varlıklarız.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close