Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Karadelikten ışık bile kaçamıyorsa biz kara deliğin olay ufkunu nasıl görebiliyoruz veya fotoğrafını nasıl çekebiliyoruz?

340 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Sadık Berk Evren
Genç bir astronomi meraklısı, bilim araştırmacısı

Kara deliğin olay ufku, kapkaranlık bir küreden ibaret. Evet, normal şartlarda görülebilecek bir şey değil. Ancak etraflarındaki parlak akresyon disklerini, uzay-zaman dokusunda yaptıkları deformasyonları gözlemleyerek onlar hakkında bilgi edinebiliyoruz. Elde ettiğimiz veriler ile bunu bir görüntüye dönüştürebiliyoruz. Aynı aşağıda yer alan M87 kara deliği için yaptığımız gibi:

Kara deliğin etrafında görülen parlak halka, akresyon diskidir.
Kara deliğin etrafında görülen parlak halka, akresyon diskidir.

Fotoğrafın ortasındaki karanlık dairenin tamamı, sanıldığının aksine olay ufku değildir; büyük çoğunluğu kara deliğin gölgesinden kaynaklanmaktadır. Olay ufku, merkezde çok daha küçüktür.

Tüm Reklamları Kapat

Olay ufku; aslında merkezdeki küçük, turuncu yuvarlak kadardır.
Olay ufku; aslında merkezdeki küçük, turuncu yuvarlak kadardır.
Evrim Ağacı

Peki, kara deliğin gölgesi de neyin nesi? Kara deliklerin güçlü kütleçekimleri; ışığı, olay ufkuna girmese bile büker ve geçici olarak yörüngesine sokar. Işığın sapması sebebiyle de kara deliğin etrafında, olay ufkundan da geniş olan karanlık bir bölge oluşur. Bu bölge, kara deliğin çapının yaklaşık 2.5 katı kadardır.

Kaynaklar

 1. K. Demircan. Kara Deliklerin En İlginç 6 Özelliği » Kozan Demircan. (2 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 23 Ekim 2022. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Onur Yekedüz
Üniversite okuyorum
Orijinal Soru: Kara delik ışığı bile yutabildiğine göre NASA nasıl karadeliğin fotoğrafını çekebildi?

Karadelikler ne kadar ışığı yutsa da Hawking radyasyonu yayarlar Bu yüzden James Web in kullandiği kızıl ötesi teleskopla gözlemlenebilirler

Hawking radyasyonu:Karadeliğin olay ufkunda olusan hipotetik parcaciklar sayesinde olur Kara ışımadır[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Science Alert Uyarlayan: Duru Özeren. Hawking Radyasyonu Nedir? Kara Delikler Zamanla Buharlaşıp Yok Oluyor Olabilir Mi?. (28 Mart 2021). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Evrimağacı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close