Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Yaşar
Emre Yaşar
1,504 UP
Üye
6

Karadelikler evrenin başlangıcı yani big bang olabilir mi?

Evrenin genişlediğini ve evrenin bir noktada başladığını biliyoruz. Evrende hiçbir enerjinin yok olmadığını biliyoruz. Düşüncem ve sorum şöyle evrenin genişlemesi durduğunda herşey tekrar bir noktada bir karadelikte toplanabilir mi? Karadelikleri yutan karadelik en sonunda kendi içine çökerek en başa büyük patlamaya dönebilir mi? Soru kısmı çok az
589 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Sorunuz, Evrenin sonunun nasıl olacağı yönündeki görüşlerden bir tanesi ile neredeyse tam olarak örtüşüyor. Büyük Çöküş; evrenin genişlemesi kütle çekim etkisi ile önce yavaşlayacak, durağan bir hale geldikten sonra artan bir hızla kendi içine doğru çökecektir.

Kütlelerin birleşmesi ile evrenin son dönemlerinde sadece karadeliklerin hükmettiği bir çağa girilecek ve nihayetinde bu karadeliklerde birbirleri ile çarpışarak tek bir karadeliğe dönüşecektir. Devasa kütlenin tek bir noktaya toplanması, kendine has bir tekilliği beraberinde getirecektir. Görüşe göre zaten Big Bang anıda bir tekilliği işaret eder.

Tüm Reklamları Kapat

Senaryoyu ortaya koyan, Rus bilim insanı Aleksandr Fridman'a göre bu aynı zamanda sürekli kendini tekrar eden bir durumdur. Fakat günümüz kozmoloji gözlemcileri bu senaryonun, diğerlerine göre daha zayıf olduğu inancını taşır. Çünkü evren artan bir hızla genişlemektedir ve kütle çekim ile bu hızlanmayı yavaşlatacak kritik değer aşılmış gibi duruyor. Eğer, ortaya henüz bilmediğimiz kozmolojik bir anomali çıkmaz ise bu görüş güç yitirmeye devam edecektir.

Sonuç olarak, tek bir karadelik (karadelikler değil) Big Bang'in başlangıcı olabilir.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Astronomi Tutkunu

Big bang teorisi, evrenin başlangıcını ve gelişimini açıklamak için gözlemsel kanıtlara dayanır. Bu kanıtlar arasında kozmik mikrodalga arka plan ışıması, ilk nükleosentez, galaksilerin evrimi ve kırmızıya kayma gibi olgular vardır.

Big bang teorisi, evrenin başlangıcında bir tekillik olduğunu varsayar. Tekillik, uzay-zamanın sonsuz yoğunlukta ve sıfır hacimde olduğu bir noktadır. Bu noktada fizik kanunları geçerli değildir ve zaman da başlamamıştır. Big bang teorisi, bu tekilliğin nasıl oluştuğunu veya neyden kaynaklandığını açıklayamaz. Bu nedenle big bang teorisi evrenin neden var olduğunu değil, nasıl var olduğunu anlatır.

Tüm Reklamları Kapat

Karadelikler ise uzay-zamanın çok yoğun bir şekilde büküldüğü ve ışığın bile kaçamadığı cisimlerdir. Karadelikler genellikle büyük yıldızların çekirdeklerinin çökmesiyle oluşur. Karadeliklerin merkezinde de bir tekillik olduğu düşünülür. Ancak karadeliklerin tekilliği ile big bang’in tekilliği arasında önemli farklar vardır.

Birincisi, karadeliklerin tekilliği uzay-zamanın içinde yer alırken, big bang’in tekilliği uzay-zamanın kendisidir. Yani karadeliklerin tekilliği bir olay ufkunun arkasında gizlidir ve dışarıdan gözlemlenemez. Big bang’in tekilliği ise uzay-zamanın başlangıcıdır ve tüm evren ondan doğmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

İkincisi, karadeliklerin tekilliği zamanın içinde yer alırken, big bang’in tekilliği zamanın kendisidir. Yani karadeliklerin tekilliği bir zamanda meydana gelmiştir ve zaman ondan sonra devam etmiştir. Big bang’in tekilliği ise zamanın başlangıcıdır ve zaman ondan sonra başlamıştır.

Bu farklardan dolayı, karadeliklerin evrenin başlangıcı yani big bang olması mümkün görünmemektedir. Evrenin başlangıcının ne olduğu veya nasıl gerçekleştiği hala bilimsel bir gizemdir. Bazı fizikçiler evrenin başka bir evrenden doğduğunu veya birden fazla evren olduğunu öne sürmüşlerdir. Ancak bu fikirler henüz test edilebilir veya kanıtlanabilir değildir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close