Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kanser hastası babam, radyoterapi ve kemoterapi için hastaneye gidiyoruz mecburen. Maske konusunda allah rızası için net bir şey söyleyebilir mi?

Kemoterapi sırasında maske takmalı mı, takmalıysa hangi maskeyi takmalı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Eğer bir kişi risk grubunda ise (örneğin babanız örneğinde olduğu gibi savunma sistemi zayıf/zayıflatılmış biriyse) maske takması zaten öneriliyor. Mümkünse N95 maske takabilirse iyi olur, yoksa da cerrahi maske takabilir. Diğer hijyen kurallarına ve sosyal mesafelendirme kurallarına çok daha sıkı uyması gerekiyor; mecburi durumlar haricinde asla dışarı çıkmamalı, etrafındaki kişiler için de geçerli bu. Zaten hekiminiz sizi yönlendirecektir, onun yönlendirmelerine uyun. Maske konusunu da ona sorun. İnternetten sağlık tavsiyesi almaya çalışmayın. Geçmiş olsun, kolaylıklar.

Teşekkür (4)
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder