Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kanı rh(-) olan bir kadın neden rh(+) bir erkekten hamile kalmakta zorlanıyor ve kan uyuşmazlığı yaşıyor?

Nedeni pozitif ve negatif grupların farklı insan türlerinden gelmesi olabilir mi?

1
Canan Yılmaz 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle tür tanımından yola çıkacak olursak. İki farklı türün çiftleşmesi genellikle mümkün değildir. Kaldı ki insan olarak homo sapiens tek türdür.(şu an yaşayan). Sorunun açık cevabına gelecek olursak. Annenin negatif olması babanın pozitif olması doğacak çocuğun pozitif olma ihtimalini ortaya çıkarır. Annenin ilk çocuğu pozitifse ve anne ile bebeğin kanı bi şekilde karışmışsa ilk bebekte sorun olmaz. Çünkü annenin kan plazmasında rh antikoru bulunmaz. İlk karşılaşmanın ardından rh antikoru oluşturan annenin kan plazması bir şekilde yeni pozitif bebeğin kanına karışırsa antikor ile antijen birleşerek kanın pıhtılaşmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise genellikle kalp krizi sebebiyle bebek ölür.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Antijen antikor fotoğrafı Rh antikorunun ne zaman oluştuğuna ilişkin bir fotoğraf
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler, görmezden gelindiler diye yok olmazlar.”
Aldous Huxley
Geri Bildirim Gönder