Puan Ver
0
Puan Ver

Kalıtsal psikolojik rahatsızlıkların insan evriminin bir kusuru olması mümkün müdür?

Yirmilik yaş dişlerine pek de ihtiyacımızın olmadığı halde kendilerinin hala bir yaştan sonra yüzeye çıkması gibi.

1
0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Elbette; birçoğu öyle zaten. Hatta bazılarının vahşi yaşamda avantajı bile var! Mesela depresyonu düşünün, günümüzde ne kadar büyük bir problem; halbuki vahşi yaşamda kendi kabuğumuza çekilmek belirli psikolojik sıkıntıları veya sorunları yaşayan kişileri hayatta tutan önemli bir adaptasyon olarak karşımıza çıkabilirdi. Çünkü stres altında olan, sıkıntı yaşayan bir kişinin çok aktif ve ortada olması daha kolay hata yapmasına ve ölmesine neden olabilirdi. Ancak depresyon gibi bir mekanizma daha letarjik (yorgun, hareket etmeye isteksiz) ve içine kapanık yaparak sorun neyse onun geçmesine kadar kişiyi koruyabilirdi.

Buradaki canlı yayınımızda bunu epey bir konuşmuştuk, tavsiye ederim.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Büyük değişim yasasına hepimiz boyun eğmeliyiz. Doğanın en güçlü yasası budur.”
Edmund Burke
Geri Bildirim Gönder