Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Alotto Man
Üye
0

Kalıtsal özeliklerin taşınması için bozulması mı gerek ve faydalı mutasyonlar yok mu?

Evrimin oluşabilmesi için DNA’da kalıcı mutasyonların meydana gelmesi gerekir ki ortaya yeni bir tür canlı çıksın. Ancak hiçbir mutasyonun canlıya yararı dokunamaz. Evrim karşıtı argümanları okursan yüzlerce hata barındığını göreceksin. Ayrıca mesela doğuştan annesininden alınan bir kedinin kendini yine de yalayarak temizlemesi gibi kalıtsal bilgilerim evrim ile taşınmasını düşünmekten daha saçma bir şey yok çünkü evrim oluşabilmesi için o kalıtsal özelliklerin bozulması gerek
107 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Düzeltmeye başlayalım. Evrimin olması için "kalıtsal çeşitlilik" olmalı. Mutasyonlar çeşitlilik sağlayan mekanizmalardan olsa da tek çeşitlilik mekanizması değildir. Crossing over, gen akışı, transpozonlar ve dahası da vardır. Evrim Mekanizmaları yazı dizisine göz atabilirsiniz. İkinci olarak "Faydalı mutasyon yoktur." argümanı da çok klasik ve hatası defalarca gösterilmiş bir argüman. Birkaç örneğini buradan bulabilirsiniz. Mutasyonların yaklaşık %70'i nötr veya nötre yakın, %20'si ani zararlı, %10'u da ani faydalıdır. "Evrim ile taşınabilmesi için kalıtsal özelliğin bozulması gerekir." argümanını tam olarak anlamadım ama bu argümanın hatasını gösterebilmek için 5 parmaklı olmamızı göstermek yetecektir. Geçmişte sudan karalara çıkışta 5, 6, 7, 8 parmaklılar vardı ve 5 parmaklılar daha avantajlı olduğu için gelecek nesillere aktarıldı ve hala aktarılmaya devam ediyor. Davranışlar da buna benzer şekilde. ("evrim ile taşınmak" tabiri de biraz garip bir tabir de neyse.) O özelliğin taşınabilmesi için o özelliğin popülasyonda bulunuyor olması, o özelliğin kalıtsal olması ve sonraki nesle aktarılması yeterlidir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close