Puan Ver
2
Puan Ver

Kahvaltı gerçekten gerekli midir? Aksine zararlı mıdır?

Merhaba, söz konusu videoda doktor arkadaşın söyledikleri benim aklıma çok yatmadı. Uyandıktan en az 1 saat sonra, maksimum 2-3 saat içerisinde yapmak sağlıklı deniyor genelde. Hayvanlar aleminden örnekler verilmiş ve bolca araştırmalara(! ) referans vererek konuşulmuş. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

4
Anonim 2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
4 Cevap

Merhaba,

Hayır gerekli değildir.

Zararlı veya yararlı olduğu söylenemez. Kahvaltı (break the fast yani orucu bozmak) gece boyu uykuda yaptığınız yağ yakımını durdurur (yemek yemek insülini artırdığı için). İnsülin varsa kanınızda vücut depolama modundadır ve yağ yakamazsınız. Buradaki mantık şu: Amacınız ne? Eğer kilo vermek istiyorsanız, kahvaltıyı atlayıp geceden beri devam eden yağ yakım sürecini uzun tutmak isteyebilirsiniz. Bu arada yemek yemeden çay, kahve, su tüketilebilir (şekersiz olmak kaydıyla) ve yağ yakım süreci devam eder. Kilo almak içinse aynı mantıkla daha sık yemek yemek ve insülini kanda tutmak işe yarayacaktır. Bu insülin prensibi obezite hastalarını da tedavi etmek için kullanılır ve hatta hastalara uzun süre oruç tutturulur ki yağ yakımı gerçekleşsin.

Konuyla ilgili Türkçe altyazılı şu videoyu tavsiye ederim:

https://www.youtube.com/watch?v=tIuj-oMN-Fk

Favorilerime Ekle
5

Kısa cevap: Evet gereklidir.

Herkesin bildiği üzere günün en önemli öğünü olduğu söylenir. Ben de bu görüşe katılan kişilerden biriyim. Uzman kişiler diyet programı yazarken kesinlikle kahvaltı yapmanızı söylerler. Kilo almak için yada vermek fark etmez. Kesinlikle kahvaltı yapmanız gerekir. Üniversite de aldığım derste hoca şu cümleyi kurmuştu. 'Sabah kahvaltı etmediğin zaman vücut bunu biliyor ve kendi kendine şu mantığı kuruyor : Neden yemek yemedi, bir sorun mu var?'  Vücudun konuştuğunu varsayalım deyip bu cümleyi kurmuştu. Devamında ise hücrelerin minimum enerji harcaması için emirlerini veriyor. Bu da vücut için halsizlik, üşengeçlik, yatıp kalkmak istememek vb. sonuçları doğuruyor. Kahvaltı yapmak sağlıklıdır. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz. Kahvaltı da ağır yemekler yemek yerine kahvaltılık dediğimiz daha hafif yiyecekler yemek vücut için gayet sağlıklı olacaktır. 

Favorilerime Ekle
3
Puan Ver
0
Puan Ver

Sağlık Bakanlığı'na bağlı İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinde yazılanlara göre, gerekli ve önemlidir.

"Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beynin kullanacağı enerjide azalma olur. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Çocuklarda okul başarısı düşer. Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı menüsü güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede oldukça önemlidir."

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Bakanlık Sitesi
Puan Ver
0
Puan Ver

Merhabalar,

Antrenör olmak istiyorum ve önceden ben de bu konuyu çok merak ederdim. Kahvaltının önemli veya önemsiz değil vücudunuzun yaktığı enerji ve aldığı enerji önemlidir. Pek çok zaman ne zaman değil de ne yediğiniz daha önemlidir. Bu çok çok uzun bir konu. Eğer İngilizce biliyorsanız internetten araştırmanızı veya bilmiyorsanız da bazı Türkçe kaynakları okumanızı tavsiye ederim.

Bir çok araştırma bu hocamızın dedikleriyle uyuşuyor. Araştırabilirsiniz, iyi günler!

https://www.youtube.com/watch?v=fL-9PVQwoiI

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanı adayı olan bu çocuklar hiçbir zaman kendilerine öğretilenleri sorgusuz sualsiz ezberlemezler ve doğruluğuna kayıtsız şartsız inanmazlar çünkü biz bile öğrettiğimiz şeylerin doğruluğundan şüphe etmekteyiz.”
Cahit Arf
Geri Bildirim Gönder