Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Kahvaltı gerçekten gerekli midir? Aksine zararlı mıdır?

Merhaba, söz konusu videoda doktor arkadaşın söyledikleri benim aklıma çok yatmadı. Uyandıktan en az 1 saat sonra, maksimum 2-3 saat içerisinde yapmak sağlıklı deniyor genelde. Hayvanlar aleminden örnekler verilmiş ve bolca araştırmalara(! ) referans vererek konuşulmuş. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

4
Anonim 3
340 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Merhaba,

Hayır gerekli değildir.

Zararlı veya yararlı olduğu söylenemez. Kahvaltı (break the fast yani orucu bozmak) gece boyu uykuda yaptığınız yağ yakımını durdurur (yemek yemek insülini artırdığı için). İnsülin varsa kanınızda vücut depolama modundadır ve yağ yakamazsınız. Buradaki mantık şu: Amacınız ne? Eğer kilo vermek istiyorsanız, kahvaltıyı atlayıp geceden beri devam eden yağ yakım sürecini uzun tutmak isteyebilirsiniz. Bu arada yemek yemeden çay, kahve, su tüketilebilir (şekersiz olmak kaydıyla) ve yağ yakım süreci devam eder. Kilo almak içinse aynı mantıkla daha sık yemek yemek ve insülini kanda tutmak işe yarayacaktır. Bu insülin prensibi obezite hastalarını da tedavi etmek için kullanılır ve hatta hastalara uzun süre oruç tutturulur ki yağ yakımı gerçekleşsin.

Konuyla ilgili Türkçe altyazılı şu videoyu tavsiye ederim:

https://www.youtube.com/watch?v=tIuj-oMN-Fk

264 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
6

Kısa cevap: Evet gereklidir.

Herkesin bildiği üzere günün en önemli öğünü olduğu söylenir. Ben de bu görüşe katılan kişilerden biriyim. Uzman kişiler diyet programı yazarken kesinlikle kahvaltı yapmanızı söylerler. Kilo almak için yada vermek fark etmez. Kesinlikle kahvaltı yapmanız gerekir. Üniversite de aldığım derste hoca şu cümleyi kurmuştu. 'Sabah kahvaltı etmediğin zaman vücut bunu biliyor ve kendi kendine şu mantığı kuruyor : Neden yemek yemedi, bir sorun mu var?'  Vücudun konuştuğunu varsayalım deyip bu cümleyi kurmuştu. Devamında ise hücrelerin minimum enerji harcaması için emirlerini veriyor. Bu da vücut için halsizlik, üşengeçlik, yatıp kalkmak istememek vb. sonuçları doğuruyor. Kahvaltı yapmak sağlıklıdır. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz. Kahvaltı da ağır yemekler yemek yerine kahvaltılık dediğimiz daha hafif yiyecekler yemek vücut için gayet sağlıklı olacaktır. 

234 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
3

Sağlık Bakanlığı'na bağlı İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinde yazılanlara göre, gerekli ve önemlidir.

"Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beynin kullanacağı enerjide azalma olur. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Çocuklarda okul başarısı düşer. Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı menüsü güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede oldukça önemlidir."

176 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Bakanlık Sitesi

Merhabalar,

Antrenör olmak istiyorum ve önceden ben de bu konuyu çok merak ederdim. Kahvaltının önemli veya önemsiz değil vücudunuzun yaktığı enerji ve aldığı enerji önemlidir. Pek çok zaman ne zaman değil de ne yediğiniz daha önemlidir. Bu çok çok uzun bir konu. Eğer İngilizce biliyorsanız internetten araştırmanızı veya bilmiyorsanız da bazı Türkçe kaynakları okumanızı tavsiye ederim.

Bir çok araştırma bu hocamızın dedikleriyle uyuşuyor. Araştırabilirsiniz, iyi günler!

https://www.youtube.com/watch?v=fL-9PVQwoiI

158 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık bizi sadece çağdaşlarımızla değil, bizden binlerce yıl önce yaşamış ve çok sonra yaşayacak olanlarla birbirimize bağlar.”
Leo Tolstoy