Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
6

Kahvaltı gerçekten gerekli midir? Aksine zararlı mıdır?

Merhaba, söz konusu videoda doktor arkadaşın söyledikleri benim aklıma çok yatmadı.Uyandıktan en az 1 saat sonra, maksimum 2-3 saat içerisinde yapmak sağlıklı deniyor genelde.Hayvanlar aleminden örnekler verilmiş ve bolca araştırmalara(!) referans vererek konuşulmuş.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
5,285 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Celestial Blues
Celestial Blues Bilim Heveslisi

Merhaba,

Hayır gerekli değildir.

Bu Reklamı Kapat

Zararlı veya yararlı olduğu söylenemez. Kahvaltı (break the fast yani orucu bozmak) gece boyu uykuda yaptığınız yağ yakımını durdurur (yemek yemek insülini artırdığı için). İnsülin varsa kanınızda vücut depolama modundadır ve yağ yakamazsınız. Buradaki mantık şu: Amacınız ne? Eğer kilo vermek istiyorsanız, kahvaltıyı atlayıp geceden beri devam eden yağ yakım sürecini uzun tutmak isteyebilirsiniz. Bu arada yemek yemeden çay, kahve, su tüketilebilir (şekersiz olmak kaydıyla) ve yağ yakım süreci devam eder. Kilo almak içinse aynı mantıkla daha sık yemek yemek ve insülini kanda tutmak işe yarayacaktır. Bu insülin prensibi obezite hastalarını da tedavi etmek için kullanılır ve hatta hastalara uzun süre oruç tutturulur ki yağ yakımı gerçekleşsin.

Konuyla ilgili Türkçe altyazılı şu videoyu tavsiye ederim:

Bu Reklamı Kapat

https://www.youtube.com/watch?v=tIuj-oMN-Fk

3,337 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
  • Raporla
Cevap
Kerim Dibekli
Kerim Dibekli Sağlık Çalışanı

Kısa cevap: Evet gereklidir.

Herkesin bildiği üzere günün en önemli öğünü olduğu söylenir. Ben de bu görüşe katılan kişilerden biriyim. Uzman kişiler diyet programı yazarken kesinlikle kahvaltı yapmanızı söylerler. Kilo almak için yada vermek fark etmez. Kesinlikle kahvaltı yapmanız gerekir. Üniversite de aldığım derste hoca şu cümleyi kurmuştu. 'Sabah kahvaltı etmediğin zaman vücut bunu biliyor ve kendi kendine şu mantığı kuruyor : Neden yemek yemedi, bir sorun mu var?'  Vücudun konuştuğunu varsayalım deyip bu cümleyi kurmuştu. Devamında ise hücrelerin minimum enerji harcaması için emirlerini veriyor. Bu da vücut için halsizlik, üşengeçlik, yatıp kalkmak istememek vb. sonuçları doğuruyor. Kahvaltı yapmak sağlıklıdır. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz. Kahvaltı da ağır yemekler yemek yerine kahvaltılık dediğimiz daha hafif yiyecekler yemek vücut için gayet sağlıklı olacaktır. 

Bu Reklamı Kapat

2,355 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Enver Gökalp
Enver Gökalp Araştırmacı

Sağlık Bakanlığı'na bağlı İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinde yazılanlara göre, gerekli ve önemlidir.

"Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beynin kullanacağı enerjide azalma olur. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Çocuklarda okul başarısı düşer. Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı menüsü güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede oldukça önemlidir."

Bu Reklamı Kapat

1,971 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Bakanlık Sitesi. (31 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
B7_Ki B7_Ki
B7_Ki B7_Ki Barış İpekli

Merhabalar,

Antrenör olmak istiyorum ve önceden ben de bu konuyu çok merak ederdim. Kahvaltının önemli veya önemsiz değil vücudunuzun yaktığı enerji ve aldığı enerji önemlidir. Pek çok zaman ne zaman değil de ne yediğiniz daha önemlidir. Bu çok çok uzun bir konu. Eğer İngilizce biliyorsanız internetten araştırmanızı veya bilmiyorsanız da bazı Türkçe kaynakları okumanızı tavsiye ederim.

Bu Reklamı Kapat

Bir çok araştırma bu hocamızın dedikleriyle uyuşuyor. Araştırabilirsiniz, iyi günler!

https://www.youtube.com/watch?v=fL-9PVQwoiI

1,637 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Ravza Tosunbayraktar
Ravza Tosunbayraktar Uzman Diyetisyen

Kahvaltı gereklidir.

Gün içindeki her ana öğün gibi kahvaltı da uzun bir açlık sonrası düşen kan şekeri seviyesini yükseltmesi ve güne daha enerjik başlamaya yardımcı olması nedeniyle atlanmaması gereken bir öğündür.

Bu Reklamı Kapat

Kahvaltıda yeterli protein tüketen kişilerin iş verimi ve konsantrasyonu daha yüksek bulunmuştır.

Kahvaltıyı düzenli yapan öğrencilerin okul başarısı ve ders motivasyonları yüksek bulunmuştur.

Kahvaltı yapan kişilerin gün içerisinde aldığı kalori miktarı daha az bulunmuştur (diğer öğünlerde daha fazla tok hissettikleri için besin alımını azaltmışlardır).

1,789 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et