Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Jupiter büyüklüğünde bir insan dünyamıza gelip kafasını atmosferimize koyup nefes alıp verse dünyamızdaki oksijen ve karbonioksit dengesi değişir mi?

Lütfen insanın kütleçekim kuvvetini ve hava akımıyla oluşabilecek tsunamileri görmezden gelerek cevap veriniz.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Mantıklı düşünmek gerekirse bir odanın içerisinde 1 kişi varken ki oksijen ve karbondioksit seviyesi ile 10 kişi varken ki bir değildir. Bundan dolayı Jüpiter büyüklüğünde bir insan Dünya'dan bir nefes alıp bir nefes verse heralde Dünya'daki Oksijen/Karbondioksit oranında anlık olarak büyük değişim olucaktır.

Teşekkür
Paylaş
3

sabitleri tanımlayalım atmosfer ağırlığı dünyanın milyonda biri, dünyanın ağırlığı jüpiterin 320 de biri olduğuna göre; atmosfer x ise jüpiter insancığımız 320 000 000 x olur ki kütle ile pek hoş olmadı hacmen devam edelim :) Atmosfer hacmi dünyanın hacminin yaklaşık 250 de biri jüpiter dünyanın 1320 katı olduğuna göre Atmosfer x ise jüpiter insancık 330 000 x olur. Bardakla(200ml) insan hacmi(75lt)arasında yaklaşık 375 kat olduğu düşünülecek olursa bırak kafa sokmayı pipetle çekebileceğini sanmıyorum. insülin iğneleri var 1ml lik anca onun beşte biri kadar bi hacme tekabul eder ki bununda beşte biri oksıjen diye ekleyerek abartmayayım...

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İhtiyacımız olan tek şey var: Çalışmak!”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder