Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Işık hızını aşabilir miyiz?

Bir ışık yılı uzunluğunda bir çubuk hayal edelim,bu çubuğun bir ucundan 1 metre hareket ettirirsek nasıl bir sonuçla karşılaşırız? Çubuk anında 1 metre harekat eder mi yoksa bir süreye mi ihtiyacı var?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Çubuk anında hareket etmez.

Çubuğun bir kenarını ittiğinde çubuğu sıkıştırmış olursun, senin 1 metre ittiğin ucu sen itince 1 metre ilerler, ve çubuğun geri kalanı da itme kendilerine ulaştığında 1 metre ilerler, fakat bu itme onlara ışık hızıyla ulaşmaktadır. Yani eğer çubuk bir ışık yılı uzunluğundaysa ve sen bir ucunu 1 metre itersen, çubuğun diğer ucu ancak 1 yıl sonra senin itmenin farkına varıp 1 metre ilerler.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Relativity: Special, General, and Cosmological Özel Görelilik Kitabı

Kütle ve enerji aynı şeyi farklı görünüm biçimleri. Einstein'in ünlü denklemi şu anlama geliyor. "Bir miktar enerji, bir miktar kütlenin ışık hızının karesi ile çarpımına denktir." Küçücük bir atom bombasının bu kadar büyük bir enerji çıkartıp her yeri yakıp yıkmasının nedeni işte bu denkliktir.

denkleminin bir sonucu olarak, hızlı hareket eden bir nesne yavaş hareket eden bir nesneye göre daha fazla kütleye sahip gibi görünüyor. Bunun nedeni bir nesnenin hızını artırmanın aynı zamanda kinetik enerjisini artırmak anlamına gelmesidir. Yani ışık hızına ulaşan bir nesnenin kütlesi ve enerjisi sonsuz olmalıdır ve bu imkansızdır. Işığı oluşturan parçacıklara foton adı verilir ve bu parçacıkların bildiğimiz kadarı ile kütleleri yoktur. :)

Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder