Puan Ver
0
Puan Ver

Işık hızında hareket eden bir cisimden gönderilen ışığın cisme göre hızı kaçtır?

Işık hızında hareket eden bir canlının kendisi tarafından gönderdiği ışığın o anki hızı kaç kmdir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Kütle ışık hızına ulaşamaz.

Teoride kabul etsek bile, ışığı gönderecek aksam dan bahsedeceğiz, ışık hızına ulaştığı için bu da mümkün olmayacaktır. Madde olmaktan çıkmıştır artık. Ve bizim boyutumuzda kütle sonsuz olmuştur. Bu hiç olmadığı için aslında tanımsız demek daha doğru olur.

Bu sorunları görmezden gelirsek, ışığın hızının kaynağına göredeğişmemesi prensibi dolayısıyla yine değişen bir şey olmayacaktı. Işık yine fizik evrendeki hızıyla devam edecekti.

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Kaynak

Eğer soruyu yanlış anlamadıysam "Işık hızında giden bir araç farlarını açarsa ne olur?" gibi bir soru bu da.

https://evrimagaci.org/ozel-gorelilik-kurami-isik-hizinda-giden-bir-aracin-farini-yakarsak-ne-olur-153 Bu yazıyı okumanızı öneriyorum.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Bu yazı ışık hızında giden bir arabanın farlarını aktifleşirse ne olacağını açıklıyor.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rasyonellikte keyif, zihinsel berraklıkta mutluluk vardır. Özgür düşünce heyecan verici ve tatmin edicidir. Zihinsel sağlık için olmazsa olmazdır.”
Dan Barker
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder