Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Işık hızında 1 yıl uzayda seyahat sonrası dünyaya dönüldüğünde 30 yıl geçmişse, dünya yılına göre 15 ışık yılı mesafeye gidip gelinmiş olmuyor mu?

12,494 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ömer Deveci
Ömer Deveci
1,515 UP
Evrim Ağacı & Kozmik Anafor Hayranı

Sorunun içinde "gidip dönme" olduğu için biraz da genel göreliliğe giriyor ama sormak istediğin soru şu sanırım: "ışık hızında 1 yıl seyahat edersem 1 ışık yılı uzaklığa gitmiş olmaz mıyım, dünyaya göre 10 yıl geçmiş olsa bile nasıl 10 ışık yılı uzaklığa gitmiş oluyorum ? 1 yıl * c = 1 ışıkyılı değil mi ? Ama dünyaya göre de 10 yıl * c oluyor o zaman 10 ışık yılı olması lazım. KİM HAKLI ? "

Bu son soru ("kim haklı?") zaten göreliliğin çıkış noktası. Cevap: İkisi de haklı.

Öncelikle sorunun hatalı kısmını değiştirelim. Işık hızındayken zaman geçmez. ışık hızıyla ilerlediğinde zaman evren senin için durur. Bu yüzden soruyu (biraz da 3-4-5 üçgenini kullanmak amacıyla :) ) şöyle değiştirelim. Eğer ışık hızının %80 i ile 10 yıl ilerlersem ne olur ?

Tüm Reklamları Kapat

t' = t * kök(1-(v/c)^2) = t* kök(1-0.64) = t* kök(0.36) = t * 0.6 = 10*0.6 = 6 yıl.

Yani dünyadaki biri seni 10 yıl boyunca gözlemlerken, uzay aracındaki biri için 6 yıl geçer. Peki o zaman biz şu an neredeyiz ? Dünyadan 10 ışıkyılı uzakta mı 6 ışıkyılı uzakta mı ?

Tabi ki cevap 10 ışıkyılı uzakta. Ama uzay aracındaki arkadaş 6 yıl ilerledi, o nasıl olacak ?

Burada unutulan kısım şu, sen ışık hızının %80 i ile ilerlerken evren senin için, ilerleme doğrultunda %60ı kadar büzülür :)) yani sen gerçekten o anda sana göre dünyadan 6 ışıkyılı uzaktasındır ama o sırada dünya güneşe 150 milyon km değil 90 milyon km uzaktadır, ay dünyaya 300.000 değil 180.000 km uzaktadır (tabi bunlar eğer ay-dünya ve dünya-güneş sana göre tam olarak aynı hizada ise geçerli. ) tekrarlamak gerekirse evren senin için senin ilerleme doğrultunda %60ı kadar sıkıştırılmıştır. bu oranlar eğer sen ışık hızının 12/13 ü kadar hızla ilerlersen zaman dünyadakine göre 5/13 oranında yavaşlar, mesafeler 5/13 oranına kadar daralır (bize göre 13 metre olan mesafe araçtakine göre 5 metre olur). (5-12-13 üçgeni)

1,269 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close