Puan Ver
0
Puan Ver

Işık bir karadelik veya bir galaksi etrafında dönebilir mi?

Uydu gibi cisimler serbest düşüş ile bir yörüngede dönebilmekteler. Işığın da yer çekiminden etkilenmekte olduğunu biliyoruz. Aynı durum ışık için geçerli midir?

1
1 Cevap

Evet etkilenebilir. Hatta bu etkiye Kütleçekimsel Mercek Etkisi (Gravitational Lensing) denir. 

Kısaca özetlemek gerekirse; ışığın, çok yoğun kütleli bir nesnenin etrafından geçerken bükülmesine denir. 

Bırakacağım kaynaktan detaylı şekilde inceleyebilirsin. 

0

Kaynaklar

  1. Gravitational Lensing Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın bir gün yok olacağı gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Asıl soru şu: Bu, ne zaman olacak?”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder