Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Işığın hızı gerçekten sabit midir? Uzaydaki ışık bizden uzaklaşınca dalga boyundaki değişim meydana gelir mi?

Louis de broglie ışığın dalga boyu parçacığın hızıyla iliskilidir demiş. Elektromanyetik spektruma göre ışık en hızlı gama fazında en düşük radyo ve kızılötesi fazında mı ilerler? Işık bizden uzaklaştıkça dalga boyu değişir mi? Değişir ise hızı da değişir diyebilir miyiz?
297 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Tommy Anderson
Tommy Anderson Fizik delisi.

Öncelikle elektromanyetik tayf şöyledir:

-Radyo dalgaları

Bu Reklamı Kapat

-Mikrodalgalar

-Kızılötesi(infrared) dalgalar

Bu Reklamı Kapat

-Görünür Işık

-Morötesi(ultraviyole)

-X-Işınları(Röntgen Işınları)

-Gama Işınları

En büyük dalga boyuna sahip elektromanyetik dalga radyo dalgalarıdır(radyo dalgaları gezegen boyutunda olabilir), en küçük dalga boyuna sahip olan ise gama ışınlarıdır. Tabii dalga boyu ile frekans ters orantılıdır. Yani dalga boyu azaldığı zaman frekans artar ve frekans ile enerji doğru orantılı olduğu için, buna bağlı olarak enerji de artar ama ışığın hızı değişmez, bu evrenin dokusu ile ilgilidir

Formüller şöyledir:

F=C/dalga boyu , E=h.c/dalga boyu ve E=h.F h=Planck sabiti h = 6.3 10-34

Elektromanyetik dalgalar, boşlukta ışık hızı ile yayılır. Işığın hızı ortama bağlı olarak değişir, yani ışığın hızının değişmesi için evrenin dokusu değişmeli, dalga boyu değil!

Bu Reklamı Kapat

Işık bizden uzaklaştıkça kızıla kayar yani dalga boyu artar, buna bağlı olarak enerjisi azalır ama hız sabit kalır.

Not: Attığım listede dalga boyu aşağı inildikçe azalır, enerji ve frekans artar.

133 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ç. M. Bakırcı. Işık Hızı Neden Saniyede 300 Bin Kilometre?. (10 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Göktuğ Çağlar
Göktuğ Çağlar Kimyagerim, Felsefe ve Bilim Yakın Dostlarımdır

Işığın hızı, boşlukta her zaman sabittir ve değişmez, yani ışık hızı evrenin bir sabitidir.

Fakat, evren genişlemekte iken, bizden uzakta bir yıldızı (yıldız burda ışık kaynağı) gözlemlemeye çalıştığımızda, ışığın kaynağı evrenin genişlemesi sebebi ile bizden uzaklaştığı için göreli olarak ışığın bağıl hızı azalmış ve dalga boyu da artmış olur , dalga boyunun artması demek frekansın (dalga sıklığının) azalması ve kırmızıya kayma olarak gözlemlenir,buna da doppler etkisi ya da kızıla kayma olayı denir.

Bu Reklamı Kapat

Doppler Etkisi konusunda bilinmesi gereken en önemli husus, her ne kadar gözlemci dalga frekansinin, kendi hareketi ya da dalga kaynağinin hareketi yüzünden değiştiğini görse de, aslında frekansin sabit kaldığı gerçeğidir.

Yani gerçekte ışığın hızı yine yaklaşık 300.000 km/sn dir. Eğer ışığın(fotonun) üzerinde seyahat edecek olsaydınız hız bu şekilde olurdu.

Bu Reklamı Kapat

Bunu şu örnek ile açıklayayım; mesela iki kişi düşünün ve bir tanesi diğerine sürekli aynı aralıklarla ve aynı hızda top atıyor olsun, ancak aynı zamanda da top atan kişi (kaynak) geriye doğru yürüyerek bunu yapıyor olsun.Bu durumda top ,topu tutan kişiye giderek daha uzun sürede ve daha az sıklıkta gitmiş olur öyle değil mi? Yani topu tutan kişi,topun hızının düştüğünü düşünmeye başlar.Ama aslında topun hızı aynıdır, sadece geliş aralıkları arttığı için dalga boyu artar.

Burada kritik nokta yapılan bağıl, görece harekettir, Albert Einstein'ın görelilik teorisine göre de ışık hızı hep sabit alınmıştır.

Yani hız dediğimiz şeyin gerçek değerini ölçmemiz için bir şeyin sabit (referans) olması gerekiyor değil mi ?yoksa tüm hareketler ve dolayısıyla hız bağıl yani birbirine göre olurdu.

Bu konu henüz fizikte tartışılan bir konu yani ışık hızı boşlukta her zaman sabit midir, ve hızı ölçerken neyi referans alacağız.Einstein ışık hızının, evrenin hız sınırı olup sabit olduğunu savunmaktadır.

Benim şahsi görüşümce de ışık hızı sabittir, evrenin genişlemesi (bu genişlemeye sınırlardan olarak değil de, sanki bir balonun şişmesi gibi düşünün) bu hızı yalnızca bağıl olarak değiştirir.

-Bilim Güzeldir-

Işıkta Doppler etkisine bir örnek
Işıkta Doppler etkisine bir örnek
Fizikolog

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Doppler Etkisi. (10 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  2. Jaime Trosper. Işık Hızı Sabit Midir?. (10 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et