Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Işığın bize ulaşma süresi?

Hocam merhabalar kolay gelsin. Biz aşağı yukarı evrenin yaşının 13.8 milyar yıl olarak biliyoruz. Peki ya bize ulaşamayan hala bir ışık varsa? Biz kesin olarak büyük bir patlamadan nasıl bahsedebiliyoruz? Kara delikler nasıl ışık dahil her şeyi çekiyorsa belki beyaz bir delik de her şeyi itiyordur. Bu mümkün mü?
189 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Batuhan H.
Batuhan H.
12K UP
Astronomi öğrencisiyim. Astrofizik ilgi alanım.

Öncelikle Büyük Patlama ile ilgili bir kesinlik olmadığını belirteyim. Şu ana kadar Büyük Patlama ile ilgili kesin bir kanıt bulmadık ancak bu fikri destekleyecek durumlar bulundu.(Kozmik arka plan ışıması gibi)

Bize ulaşamayan ışık vardır. Örnek olarak evrenimizin yaklaşık 13.8 milyar yaşında olduğunu bilmekteyiz ancak, evrenimiz yaklaşık 94 milyar ışık yılı boyutundadır.(evrenin bir ucundan diğer ucuna)

Bu durum şunu gösterir ki eğer evrenimizin yaşı 13.8 milyar yılsa ve biz 94 milyar ışık yılı uzaklıktan bir ışık gözlediysek bu durumda evrenimizin ışık hızından daha yüksek hızlarda genişliyor olması lazım ve bu Hubble'ın 1929 da bulduğu 'Genişleyen Evren'[1] modeline uyan bir durumdur. Bu model bize der ki, bir cisim dünyamıza olan uzaklığı ile doğru orantılı bir şekilde bizden uzaklaşma hızları artacaktır ve bu doğrudur.

Tüm Reklamları Kapat

Diğer yandan Karadelikler varsa Beyazdeliklerde olmalı gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak meşhur 'Solucan Deliği' kavramını araştırdığınızda böyle bir yapının olması durumunda ve bu yapıların birbiri ile Einstein-Rosen köprüsü ile birleşmesi söz konusudur ancak bu pek olası gözükmez. Daha ileri açıklamalar için kaynaktaki[2] videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Hubble Law. (17 Ocak 2002). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Evrim Ağacı. Bir Solucan Deliği Kullanarak Milyarlarca Işık Yılını Hızlıca Kat Edebilir Miyiz?. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close