Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Işığı durdurabilmek mümkünmüdür? Mümkün ise bilime nasıl bir katkısı olabilir?

5
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Merhabalar efendim malesef dediğimi çok yanlış anlamışsınız. Sizin dediğiniz şekliyle yani fener insanın elinde olduğunda insandan ileri oluyor. O yüzden tabii ki ışığı görebilir. Fakat fenerle aynı yerden başlarlarsa aynı hızda olacaklarından durmuş olarak görecektir. Bu düşünsel ve teorik bir deneydir. Eğer videoya girmiş olsaydınız Sayın Celal Şengör'ün açıklamasını da görürdünüz. Ben zaten cahil olduğumu kabul etmiş bir insanım fakat bir profesör hakkında böyle düşünmeyeceğinizden eminim. Ki kendisi eminim sizin okuduklarınız kadarını çoktan unutmuştur bile. Eğer böyle bir kaynak olmasaydı başta kendi fikrimi belirttiğimi açıklardım. Fakat kaynaklarda da yazımda da gayet bahsetmiştim. Teşekkürler, iyi günler efendim...

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Öncelikle eninde sonunda bilim insanları fotonları nasıl hapsedeceğini bulacaktır. Bence ilk etapta silah yaparlar.

 Teoride: Işığı görebilmemiz için fotonların gözümüzden içeri girmesi lazım. ışıkla aynı hızda gidersek fotonlar gözümüze yetişemeyeceği için tam arkamızda kalan hiçbir şeyi  göremeyiz. arkayı 0 derece kabul edersek 0 dereceyi göremeyeceğiz ama sonrasında 90 dereceye kadar her şey kademeli olarak duran zamandan içinde bulnduğumuz zamana kadar görünür. 90 dereceden sonra 180 dereceye kadar kademeli olarak hızlanır. Bir de "ışık hızından biraz yavaş gittiğimizde ışık yine bizi ışık hızında geçer" diye hatırlıyorum.

Bana kalırsa Kütle çekim ve hızın zaman etkisi sadece maruz kalan maddeye işler. Işık hızında giden birinin sadece kendi atomları için zaman durur.  90 derecenin gerisi kızıla kaçar, ilerisi beyaza kaçar. Dinazor falan göremezsiniz herhalde.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Merhabalar

Fenerin ilerde veya yanında olması onu görmesi veya görmemesi durumunu değiştirmez, sonuç olarak ikisi de aynı sistem üzerindedir. Sonuç olarak fener yanında olsa bile ikisi de aynı sistem üzerinde bulunduğu için fener de adam da ışık hızında gider. Göreleliğe göre fener için arabanın hızı 0'dır çünkü ikisi de aynı sistem üzerindedir. Işık hızı da gözlemleyiciden bağımsız olduğu için yine ışığı ışık hızında ölçer ve ışık adamın önüne düşer. 

Senin varsayımına göre ışık adamın önüne düşmemesi demek adamın ışık hızını 0 olarak gözlemlemesi demek ve bu göreleliğin "ışık hızı her gözlemleyici için aynı ölçülür" ilkesi ile çelişir. 

Önceki cevapta Evrim Ağacı'nın bıraktığım makalesini incelemediğini düşünüyorum ve okumanı umarak tekrar bırakıyorum. Söylediklerin bu içerikle çelişiyor. 

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Yukarda verilen cevaptaki hatayı belirtmek istedim. 

Eğer ışık hızında hareket etmeyi başarabilirsen teorik olarak senin için ışığı durdurmuş olursun.

Eğer cismin ışık hızında gittiğini varsayarsak ve cisim de elindeki feneri açarsa ışık hala onun için ışık hızında gider ve önündeki ışığı görür. Fakat dışardan bakan başka bir gözlemleyici bunu göremez, yani ışığın adamın önüne düştüğünü gözlemleyemez. Bunun hakkında Evrim Ağacı'nın güzel bir makalesini bırakıyorum. 

Lütfen cevabınızdan emin olmadığınız sürece bunu kesin bir şekilde yazmayın, sonrasında başkaların akılları çelişiyor. 

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Merhabalar. Işığı durdurmaktaki kastını anlayamasam da evet önüne herhangi opak cisim koymak ışığı durduracaktır :p Işığı durdurmanın diğer bir yolu onunla aynı hızda hareket etmektir. Eğer ışık hızında hareket etmeyi başarabilirsen teorik olaraksenin için ışığı durdurmuş olursun. Çünkü ışıkla aynı hızda hareket ettiğinden aynı anı görmeye devam edersin. Yani aslında hareket halinde olduğunuzdan durdurmuş olmazsınız. Fakat size böyle gelir. Çünkü gözünüz aynı şeyi görmeye devam edecektir...Hatta ışıklar cisimlerden çarpıp uzaya yansıdığından ışık hızını geçmen durumunda zamanda geçmişe bile gidebilirsin. Ama Sayın Prof. Dr. Celal ŞENGÖR Hoca'nın da dediği gibi : ' Dinazorları görebilirsiniz fakat bir dinazorun elini sıkamazsınız...'. Çünkü gördüğünüz her şey sadece yansımış bir ışık demeti olacak...
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın