Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Işığı durdurabilmek mümkünmüdür? Mümkün ise bilime nasıl bir katkısı olabilir ?

 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Cevap
Berkay Yıldız
Lise Öğrencisi

Yukarda verilen cevaptaki hatayı belirtmek istedim. 

Eğer ışık hızında hareket etmeyi başarabilirsen teorik olarak senin için ışığı durdurmuş olursun.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer cismin ışık hızında gittiğini varsayarsak ve cisim de elindeki feneri açarsa ışık hala onun için ışık hızında gider ve önündeki ışığı görür. Fakat dışardan bakan başka bir gözlemleyici bunu göremez, yani ışığın adamın önüne düştüğünü gözlemleyemez. Bunun hakkında Evrim Ağacı'nın güzel bir makalesini bırakıyorum. 

Lütfen cevabınızdan emin olmadığınız sürece bunu kesin bir şekilde yazmayın, sonrasında başkaların akılları çelişiyor. 

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (23 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Berkay Yıldız
Lise Öğrencisi

Merhabalar

Fenerin ilerde veya yanında olması onu görmesi veya görmemesi durumunu değiştirmez, sonuç olarak ikisi de aynı sistem üzerindedir. Sonuç olarak fener yanında olsa bile ikisi de aynı sistem üzerinde bulunduğu için fener de adam da ışık hızında gider. Göreleliğe göre fener için arabanın hızı 0'dır çünkü ikisi de aynı sistem üzerindedir. Işık hızı da gözlemleyiciden bağımsız olduğu için yine ışığı ışık hızında ölçer ve ışık adamın önüne düşer. 

Tüm Reklamları Kapat

Senin varsayımına göre ışık adamın önüne düşmemesi demek adamın ışık hızını 0 olarak gözlemlemesi demek ve bu göreleliğin "ışık hızı her gözlemleyici için aynı ölçülür" ilkesi ile çelişir. 

Önceki cevapta Evrim Ağacı'nın bıraktığım makalesini incelemediğini düşünüyorum ve okumanı umarak tekrar bırakıyorum. Söylediklerin bu içerikle çelişiyor. 

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (24 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Albus DUMBLEDORE
Cehalat Yüksek Lisansı

Merhabalar efendim malesef dediğimi çok yanlış anlamışsınız. Sizin dediğiniz şekliyle yani fener insanın elinde olduğunda insandan ileri oluyor. O yüzden tabii ki ışığı görebilir. Fakat fenerle aynı yerden başlarlarsa aynı hızda olacaklarından durmuş olarak görecektir. Bu düşünsel ve teorik bir deneydir. Eğer videoya girmiş olsaydınız Sayın Celal Şengör'ün açıklamasını da görürdünüz. Ben zaten cahil olduğumu kabul etmiş bir insanım fakat bir profesör hakkında böyle düşünmeyeceğinizden eminim. Ki kendisi eminim sizin okuduklarınız kadarını çoktan unutmuştur bile. Eğer böyle bir kaynak olmasaydı başta kendi fikrimi belirttiğimi açıklardım. Fakat kaynaklarda da yazımda da gayet bahsetmiştim. Teşekkürler, iyi günler efendim...

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Bi Bakın İstedim. (24 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Albus DUMBLEDORE
Cehalat Yüksek Lisansı
Merhabalar. Işığı durdurmaktaki kastını anlayamasam da evet önüne herhangi opak cisim koymak ışığı durduracaktır :p Işığı durdurmanın diğer bir yolu onunla aynı hızda hareket etmektir. Eğer ışık hızında hareket etmeyi başarabilirsen teorik olaraksenin için ışığı durdurmuş olursun. Çünkü ışıkla aynı hızda hareket ettiğinden aynı anı görmeye devam edersin. Yani aslında hareket halinde olduğunuzdan durdurmuş olmazsınız. Fakat size böyle gelir. Çünkü gözünüz aynı şeyi görmeye devam edecektir...Hatta ışıklar cisimlerden çarpıp uzaya yansıdığından ışık hızını geçmen durumunda zamanda geçmişe bile gidebilirsin. Ama Sayın Prof. Dr. Celal ŞENGÖR Hoca'nın da dediği gibi : ' Dinazorları görebilirsiniz fakat bir dinazorun elini sıkamazsınız...'. Çünkü gördüğünüz her şey sadece yansımış bir ışık demeti olacak...

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Celal Hocanın Videosu. (23 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı :). (23 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Hasan Doğru
Tahminci

Öncelikle eninde sonunda bilim insanları fotonları nasıl hapsedeceğini bulacaktır. Bence ilk etapta silah yaparlar.

 Teoride: Işığı görebilmemiz için fotonların gözümüzden içeri girmesi lazım. ışıkla aynı hızda gidersek fotonlar gözümüze yetişemeyeceği için tam arkamızda kalan hiçbir şeyi  göremeyiz. arkayı 0 derece kabul edersek 0 dereceyi göremeyeceğiz ama sonrasında 90 dereceye kadar her şey kademeli olarak duran zamandan içinde bulnduğumuz zamana kadar görünür. 90 dereceden sonra 180 dereceye kadar kademeli olarak hızlanır. Bir de "ışık hızından biraz yavaş gittiğimizde ışık yine bizi ışık hızında geçer" diye hatırlıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Bana kalırsa Kütle çekim ve hızın zaman etkisi sadece maruz kalan maddeye işler. Işık hızında giden birinin sadece kendi atomları için zaman durur.  90 derecenin gerisi kızıla kaçar, ilerisi beyaza kaçar. Dinazor falan göremezsiniz herhalde.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (25 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close