Puan Ver
15
Puan Ver

İnternette insanların kaza geçirdikten sonra hiç bilmediği bir dili yada yeteneği kazandığına dair bir haber gördüm. Böyle birşey mümkün mü?

Soru&cevap platformunda rüyamızda bilmediğimiz bir dili konuşabilip konuşamayacağımızla iligli bir soru sorulmuştu. Verilen cevapta beynimizin daha önce bilmediği bir şeyi gösteremeyeceği ve sadece var olan bilgilerin kominasyonlarını yapabildiği söylenmişti. Peki sizin düşünceleriniz neler?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Merhabalar,

Maalesef bu ve buna benzer vakalar, eksik bilgilerle halka aktarıldığından dolayı bir bilgi kirliliğine sebep oluyor. Yabancı Aksan/Dil Sendromu adı verilen bu sendrom, oldukça nadir olmakla birlikte yaşanabilen bir durumdur. Sendromla ilgili yanlış aktarılan taraf ise, kazazedelerin, sendromu tecrübe eden kişilerin daha önce hiç bu dili duymamış olduğudur. Fakat gözlemlenen vakalarda, kazadan sonra yabancı bir dili akıcı olarak konuşmaya başlayan söz konusu kişilerin konuşmaya başladıkları bu yabancı dili daha önceden duymuş olduğu ya da geçmişte çevresinde bu dili akıcı olarak konuşan insanların bulunduğu biliniyor. Bazı vakalar ise kişilerin, konuşmaya başladıkları "yeni" dili kazayı geçirdikleri sırada hali hazırda öğrenmekte olduklarını gösteriyor. Konuyla ilgili Evrim Ağacı'nın hazırladığı makaleyi aşağıya bırakıyorum.

Favorilerime Ekle
14

İlk eklediğim kaynak bir popüler bilim yazısı, diğeri ise Neuropsychiatry dergisinde yayınlanmış bir makale.

Öncelikle bu rahatsızlık fazlasıyla nadir olup (100 kişide bile görülmemiş 112 senede) hakkında da çok sayıda yanlış bilgi görünüyor. Paranormal bir olay olarak nitelendirilse bile gayet açıklanabilir bir olay olduğunu ekte verdiğim kaynaklardan görebilirsin.

Makaleye doğrudan erişmen mümkün olmadığından scihub gibi bir web sitesini deneyebilirsin erişim amacıyla.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. FAS (Foreign Accent Syndrome) Popüler bilim makalesi
  2. Makale Bu makale konu hakkında kapsamlı bilgi içeriyor
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeni bir bilimsel gerçek, karşıtlarını ikna edip onların ışığı görmesini sağlamakla bir zafer kazanmaz. Daha ziyade, bu karşıtlar nihayetinde ölürler ve yeni nesiller, gerçeklere alışık olarak büyür.”
Max Planck
Geri Bildirim Gönder