Puan Ver
14
Puan Ver

Internette insanların kaza geçirdikten sonra hiç bilmediği bir dili yada yeteneği kazandığına dair bir haber gördüm. Böyle birşey mümkün mü?

Soru&cevap platformunda rüyamızda bilmediğimiz bir dili konuşabilip konuşamayacağımızla iligli bir soru sorulmuştu. Verilen cevapta beynimizin daha önce bilmediği bir şeyi gösteremeyeceği ve sadece var olan bilgilerin kominasyonlarını yapabildiği söylenmişti. Peki sizin düşünceleriniz neler?

1
Serhat İbin 14
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
11
Puan Ver

Merhabalar,

Maalesef bu ve buna benzer vakalar, eksik bilgilerle halka aktarıldığından dolayı bir bilgi kirliliğine sebep oluyor. Yabancı Aksan/Dil Sendromu adı verilen bu sendrom, oldukça nadir olmakla birlikte yaşanabilen bir durumdur. Sendromla ilgili yanlış aktarılan taraf ise, kazazedelerin, sendromu tecrübe eden kişilerin daha önce hiç bu dili duymamış olduğudur. Fakat gözlemlenen vakalarda, kazadan sonra yabancı bir dili akıcı olarak konuşmaya başlayan söz konusu kişilerin konuşmaya başladıkları bu yabancı dili daha önceden duymuş olduğu ya da geçmişte çevresinde bu dili akıcı olarak konuşan insanların bulunduğu biliniyor. Bazı vakalar ise kişilerin, konuşmaya başladıkları "yeni" dili kazayı geçirdikleri sırada hali hazırda öğrenmekte olduklarını gösteriyor. Konuyla ilgili Evrim Ağacı'nın hazırladığı makaleyi aşağıya bırakıyorum.

11
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder