Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
105

İnsanların şu ankinden çok daha fazla tanımasını gerektiğini düşündüğünüz bir bilim insanı var mı? Kim ve neden?

5,258 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
13 Cevap
Cevap
Sebla Begüm Köçer
Meraklı Bir Bilim Okuyucusu

Cahit Arf. Dünayca ünlü bir Matematikçiyi daha yakından tanımayı çok isterim. Sentetik Geometri, Arf Değişmezi, Hasse Arf Teoremi ve matematikle ilgili görüşlerini açıklamanızı ve yorumlamanızı keyifle dinlemeyi isterim.

Ayrıca James Webb ile bir video gelmesini ve yeterli büyüklükleki aynaların nasıl olupta Evrenin ilk ışıklarını/ilk yıldızlarını görüntüleyebileceği konuşunda aydınlanmaya çok ihtiyacım var. Akşam bu soruyla yatıp sabah bu soruyla kalkıyorum :)

Tüm Reklamları Kapat

360 görüntülenme
20
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Can Akbulut
Can Akbulut
10K UP
5 yıldır bilim felsefesi ve tarihle ilgileniyorum

Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı. Dünyada tarih alanında doktora yapan ilk bilim tarihçisi. Şu anda 5 Türk Lirasında fotoğrafı var ancak halkımız pek tanımıyor.

Kemâl Atatürk tarih alanında araştırmalar yaparken bilim tarihçisi açığını bulduğunda Aydın Sayılı’ya önerilerini bildirmiştir. Sayılı, Atatürk’ün tavsiyesiyle bilim tarihçiliği alanında uzmanlaşmaya çalışmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

509 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Türk Tarih Kurumu, et al. Atatürk, Bilim Ve Üniversite. (6 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 6 Ocak 2022. Alındığı Yer: belleten.gov.tr | Arşiv Bağlantısı
19
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Ben Arthur C. Clarke'ın yeni nesillerce az bilinir olduğunu düşünüyorum.

2001 A Space Odisssey ile Kübrick çok tanınmışken kitabının yazarı Clarke ve alışılmışın dışındaki hayatı ve eserleri pek bilinmiyor. Bu konuda Türkçe bir kaynak olsun isterdim.

Tüm Reklamları Kapat

Hatta daha bugün Arthur Clarke'ın Rama serisine esin kaynağı olan Antik Yunan'da yapılmış astronomik ölçüm aletini görünce hayret ettim:

https://www.scientificamerican.com/article/an-ancient-greek-astronomical-calculation-machine-reveals-new-secrets/

Bence Arthur C Clark'ı yeterince bilmiyoruz.

239 görüntülenme
13
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ali İhsan Akalın
Lise öğrencisiyim

Bence Michael Faraday , diplomasız dahi olarak kabul edilmekte yaptığı buluşları olarak insanlara çok ilham vermiş ama tarihin tozlu raflarına gömülmüş birisi

Elektromanyetizmanın bana göre en büyük babalarındandır kendisi okul okumamasına rağmen profosörlüğe yükselmiştir kendisi çıkarılacak çok dersler bulunmakta bu hikayeden yakın zamanda evrim ağacından sağlam bir video bekliyorum

Tüm Reklamları Kapat

13
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
merve temiz
merve temiz
5K UP
Ordu Üniversiesi Moleküler Biyoliji Ve Genetik bölümü öğrencisiyim.

Prof.Dr. Ali DEMİRSOY. Kendisi Türk biyolog, profesör akademisyen, entomoloji ve entomoloji dalında evrimsel biyoloji uzmanı.

Özellikle evrim alanında çalışmalar sürdüren ve geniş kitlelere hitap eden ender isimlerden birisi. ''Herkes İçin Evrim El Kitabı'' ile de bunu görebiliriz aslında.

Tüm Reklamları Kapat

Hamburg Üniversitesi Zooloji Enstitüsü'nde Türkiye faunası hakkında araştırmalar yaptı. Bunun dışında çevre,biyolojik çeşitlilik ve biyolojik eğitim hakkında çalışmaları ve girişimleri de bulunmaktadır.

Ben kendisini tanıma imkanı buldum. Sohbeti keyifli ve dili oldukça akıcı. Bilgilerini,çalışmalarının sonuçlarını aktarma konusunda profesyonel. Böylesine iyi bir bilim insanının daha fazla tanınmasını isterim. Yeri oldukça iyi olsa da hala daha tanımayan insanlar var. Umarım bu durum değişir.

161 görüntülenme
12
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
1600'lerden Kalma Gelileo Termometresi Nasıl Çalışıyor?
1600'lerden Kalma Gelileo Termometresi Nasıl Çalışıyor?
Mars da Satürn Gibi Bir Halkaya Sahip Olacak! Ama Nasıl?
Mars da Satürn Gibi Bir Halkaya Sahip Olacak! Ama Nasıl?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close