Puan Ver
4
Puan Ver

İnsanlardan dil öğrenemeyecek kadar izole yaşamış bir birey maymunların sahip olduğu o muthiş kısa süreli hafızaya sahip olabilir mi?

İnternette gördüğüm maymun hafıza deneyinde,maymunlar 0,5 saniye içinde gördüğü rakamların yerlerini hatırlayabiliyordu. İnsanlar için geçmesi neredeyse imkansız olan bu testi geçemememizin nedeniyse dil biliyor olmamızmış. Peki doğduktan itibaren hiçbir dili öğrenmemiş biri bu testi geçebilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kısa süreli hafızanın gördüğün primat türünde gelişmiş olma sebebi,evrimsel süreçte kısa süreli hafızanın uzun süreli hafızaya kıyasla bu tür için daha avantajlı olmasından kaynaklanmaktadır.Nesiller boyu mekanizmaları doğrultusunda işleyen evrim,kısa süreli hafızaya sahip bireylerin kendi ekosistemlerinde hayatta kalmalarını ve üremelerini kolaylaştırdığı için bu türün bireylerinde kısa süreli hafıza oldukça güçlüdür.Yazmış olduğunuz,dil bilmedikleri için kısa dönem hafızaları bu kadar kuvvetli hipotezi doğru değildir.Bu yüzden bir insan dil bilmiyor dahi olsa kısa dönem hafızasından sorumlu genler bulunmadığı veyahut yeterince güçlü olmadığı için bu hayvanların aksine eğitim almaksızın bu deneyi başarıyla geçemezler.

Favorilerime Ekle
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Elektron, bir teoriden ibarettir. Ancak doğanın nasıl çalıştığını anlamamızı o kadar kolaylaştırır ki, gerçek olduğunu bile söyleyebiliriz!”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder