Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlara evrimi anlatırken ilk nereden başlayabilirim?

Birçok kişi ile tartıştım zamanında. Sizin youtube kanalınız ve bu sitedeki makaleleriniz başlıca bilgi merkezim oldu. Ancak ben psikolojik danışmanlık öğrencisiyim. Yani başka bir deyişle konuya biraz uzağım. Nereden başlarım anlatmaya?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Ülkemizde çoğu kişi evrim teorisine karşı ön yargılıdır. Bu ön yargıyı yıkmak maalesef çok zor. İnsanlar belli bir düşünceye tamamen kapalı olduğunda ne yaparsan yap onları ikna edemezsiniz. Ama yinede evrime inanmayan bazı insanlara evrim gerçeği aşılanabilir. Bunun için ilk önce büyük ve karmaşık kanıtların aksine küçük ve basit kanıtlar sunun. Örneğin bulunan birçok fosil var ve bu fosillerdeki gibi canlılar şuanda yok demek ki bunların nesli tükenmiş. Aynı zamanda şuanda ki canlıların fosilleri de o zamanlarda yaşayan canlıların fosilleri arasında bulunamıyor. Bunun gibi küçük ve basit kanıtlarla anlatmaya başlayınız. Sonra karşı tarafın sorularıyla beraber konuyu derinleştirip ayrıntılara girebilirsiniz. Ancak evrimi karşı tarafa anlatırken evrime inanmak için dinsiz olmanın gerekmediğini de söyleyin. Çünkü bazı kişiler dini inançlarından ötürü hangi kanıtları sunarsanız sunun asla evrime inanmayacaktır.Aziz Sancar örneğini burada kullanabilirsiniz çünkü kendisi hem evrime inanan hemde bir dini olduğunu açıklayan bir bilim adamıdır.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kaynak Bu videoda bahsedilenleri de sade bir dil kullanarak anlatabilirsin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar sürekli 'Bilim her şeyi bilmiyor!' deyip duruyor. E herhalde bilim her şeyi bilmediğini biliyor. Eğer her şeyi bilseydi, artık dururdu. Ama bilimin her şeyi bilmiyor oluşu, aradaki bilinmeyen boşlukları size en çekici gelen peri masalıyla, kafanıza göre doldurabileceğiniz anlamına gelmiyor.”
Dana O'Briain
Geri Bildirim Gönder