Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar tarafından vahşi doğadan alınıp ehlileştirilen “atlar” insanlar tarafından takılan “gözlükleri” ileriki at neslinde gözünün konumunu etkileyecek bir evrim geçirebilirmi?

Eğer ki yarış atlarını birkaç bin nesil boyunca gözlük kullanmaya zorlar isek ve gözlük kullanan atlarla kendi aralarında çiftleştirir isek bu o atların genlerinde bi avantaj sağlayan mutasyon oluşabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Mutasyonların neye yol açacağını kestiremeyiz lakin gözleri direk öne bakan bir at nesli için, gözleri öne bakmaktan daha uzak olan atları eleyecek bir seçilim baskısı olması lazım. Buna, gözleri önde olan atların avantajlı olduğu bir sistem olarakta bakabilirsiniz. Tek başına binlerce nesil gözlük kullandırmak, şanslı bir mutasyon olmadığı dahilde bir işe yaramayacaktır. Gözleri en önde olan atları çiftleştireceksiniz, gözleri en arkada olan atları eleyeceksiniz. Bir sonraki nesilde de gözleri en ileride olan atlar çiftleşecek, gerisi elenecek. Ancak böyle bir eleme süreci ile bu hedefe kavuşulabilir. Bu çok zahmetli bir sürece benziyor olsa da, tarım ürünleri için bir çok sefer uyguladık. Bir bakıma da tarım ürünleri bizim üzerimizde uyguladı, beslenmemizi değiştirerek.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bu Dünya'ya sırf bir biyolojik tesadüf sonucu gelip de insan kibri nedeniyle yok olmak ironilerin en büyüğü olurdu.”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder