Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Türümüze kadar gelecek son büyük evrimsel yol ayrımı, günümüzden 10 milyon yıl kadar önce, Doğu Afrika’da başladı. Buradan çıkarılan kemiklerden inşa edilen kafatasları, halen hayatta olan kuzenlerimiz şempanze ve bonobolarla ortak atalarımızın neye benzediğini ve ne zaman ayrıştığını bizlere gösteriyor.

Çad’da bulunan Sahelanthropus fosilleri, henüz iki ayak üzerinde yürüyemeyen atalara işaret ediyor. İnsan evriminde keşfedilen ara türlerden olan Orrorin ve Ardipithecus, bipedalizmin evriminde harika birer ara basamak olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar, geçici iki ayaklı türlerdi. İlk olarak 5 milyon yıl kadar önce evrimleşen Australopithecus cinsi ise halen şempanzelere benzer boyutta beyinlere sahip olmasına rağmen, iki ayak üzerinde yürüyebilen atalarımızdır.

İnsansıların evrim ağacında ilerledikçe, çok sayıda dallanma yaşandığını görüyoruz. Bunlar, Homo cinsinden olmayan; ancak insanın evriminde ata veya kuzen konumunda olan insansı türler! Ancak 2 milyon yıl kadar öncesine geldiğimizde, nihayet ilk gerçek insan türü evrimleşiyor: Homo habilis, yani “becerikli insan”. Karmaşık alet kullanımının evrimi de bu dönemde hızlanıyor. Homo erectus, yani “dik insan” ile atalarımız ilk defa ateşe hükmediyor, et tüketiminden besin edinme verimliliği artıyor. Bu da, birçok diğer faktörle birlikte, beyin evrimini hızlandırıyor.

Kalıcı bipedalizm sayesinde ilk defa Afrika’dan çıkıp diğer kıtalara göç eden atalarımız, birçok farklı türe evrimleşiyor. Bunlardan en önemlilerinden birisi, Homo heidelbergensis. Bunlar, biz insanların, en yakın kuzenlerimiz Neandertaller’in ve Denisova insanlarının doğrudan atası olduğu düşünülen türler. Bu ayrım, 500.000 yıl kadar önce başlıyor ve 300.000 yıl önce netleşiyor.

Bir düşünün: Bundan sadece 100.000 yıl önce, gezegenimizden bizim gibi Homo cinsine ait olan; ancak bizden çok farklı gözüken insan türleri bulunuyordu! Ancak geriye sadece biz kaldık ve yayıldığımız engin coğrafyaların gereksinimleri ışığında bazı fiziksel görünüm farklılıkları edindik. Fakat iri beynimiz sayesinde gelişen teknolojimiz artık bizi birbirimize bağlıyor. Bu nedenle, yeni bir türe ayrışmadan, tek bir tür olarak yolumuza devam ediyoruz.

Gezegenimizin sınırlarını aştıkça, belki de yepyeni insan türleri evrimleşecek.

Bunu sadece zaman gösterecek…

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 12:52:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7746

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrime inanmak diye bir şey yoktur; evrim bir gerçektir. Bir inanç meselesi değildir. Güneşi balçıkla sıvayamazsınız. Evrim vardır ve kim ne derse desin bu gerçek ortadadır.”
Aziz Sancar
Geri Bildirim Gönder