Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanlar neden birbiri yanında tuvalet yapmaktan çekinir? Bu hep böyle miydi ve hayvanlar arasında da böyle bir alışkanlık var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrimsel sürecimize bakarsak daha iyi anlayabiliriz. 100.000 yıl önce savanlarda yaşayan bir Homo sapiens bireyi olduğunuzu düşünün. Vücudunuzu örten herhangi bir kıyafet giymemişsiniz o gün. Çıplaksınız. Çıplaklık insanlara özgüdür yani sapienslere. Çünkü tüylerimiz yoktur ve vücudumuz tamamen savunmasızdır. Eğer insanların arasında çıplak gezerseniz, savunmasız olursunuz. Her türlü saldırıya açık olursunuz. Küçücük bir darbe bile sizin için çok kötü sonuçlar doğurur. Bu sebeple insanlar topluluk içinde tuvaletlerini açık açık yapmaya çekinirler veya cinsel ilişkiye giremezler. Kendilerini savunmasız bırakmak istemezler.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek devrimciler tanrı gibidir: kendi hayallerindeki dünyaları yaratırlar. Kendi kendimize sorumluluğumuz, çocuklarımız için iyi bir dünya yaratmaktır. Çünkü gelecek, hayal gücümüzün asaletine muhtaçtır.”
Barbara Grizzuti Harrison
Geri Bildirim Gönder