İnsan Dışı Hayvanlarda da Tuvalet Bilinci Vardır!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanlar olarak bizler, ne kadar özel olduğumuzla övünüp duruyor olsak da, yapılan her yeni araştırma, “bize özgü” diye bildiğimiz özelliklerimizin diğer hayvanlarca da paylaşıldığını gösteriyor. Kedi ve köpekler gibi “eğitimli” evcil hayvanlarımız bir yana, dışkının zararlı bakteri ve hastalıkları davet ettiğini anlayanlar sadece insanlar değil. Çıplak köstebek fareleri ve hatta keneler ve arılar bile, benzer tuvalet davranışlarını eğitilmemiş olmalarına rağmen gösteriyorlar! 

Böcekleri ele alalım... Böcekleri kirli, küçük yaratıklar olarak görmeyi severiz. Belki de bu, yanlışlıkla onların üzerine bastığımız zaman bizi daha az suçlu hissettirir. Böcekler aslında biraz daha fazla saygıyı hak ediyorlar. Örneğin karıncaların, diğer hayvanlar gibi, dışkılarını düştüğü yerde bıraktığını zannediyor olabilirsiniz. Fakat yapılan araştırmaların gösterdiğine göre karınca toplulukları aslında kendi atıklarını belirlenmiş "tuvalet" noktalarında topluyorlar.

Almanya’daki Regensburg Üniversitesi’nden Tomer Czaczkes ve takım arkadaşları, bu atık saklama davranışını 21 bahçe karıncası topluluğunda gözlemlediler. Karıncanın yemeği farklı renklerde boyanmıştı ve karıncanın dışkısının katı olmasına neden oldu. İki ay boyunca gözlemlenen karıncaların renkli dışkılarının, yuvalarının uzak köşelerinde toplandığı görüldü. 

 

Kaynak: Geek

Çipler Üzerinde Üretilen Organlar, Hayvan Deneylerinin Yerini Alabilir!

Fare Yuvaları Üzerinden Karmaşık Davranışların Evrimini Anlamak

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder