Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanlar olarak bizler, ne kadar özel olduğumuzla övünüp duruyor olsak da, yapılan her yeni araştırma, “bize özgü” diye bildiğimiz özelliklerimizin diğer hayvanlarca da paylaşıldığını gösteriyor. Kedi ve köpekler gibi “eğitimli” evcil hayvanlarımız bir yana, dışkının zararlı bakteri ve hastalıkları davet ettiğini anlayanlar sadece insanlar değil. Çıplak köstebek fareleri ve hatta keneler ve arılar bile, benzer tuvalet davranışlarını eğitilmemiş olmalarına rağmen gösteriyorlar! 

Böcekleri ele alalım... Böcekleri kirli, küçük yaratıklar olarak görmeyi severiz. Belki de bu, yanlışlıkla onların üzerine bastığımız zaman bizi daha az suçlu hissettirir. Böcekler aslında biraz daha fazla saygıyı hak ediyorlar. Örneğin karıncaların, diğer hayvanlar gibi, dışkılarını düştüğü yerde bıraktığını zannediyor olabilirsiniz. Fakat yapılan araştırmaların gösterdiğine göre karınca toplulukları aslında kendi atıklarını belirlenmiş "tuvalet" noktalarında topluyorlar.

Almanya’daki Regensburg Üniversitesi’nden Tomer Czaczkes ve takım arkadaşları, bu atık saklama davranışını 21 bahçe karıncası topluluğunda gözlemlediler. Karıncanın yemeği farklı renklerde boyanmıştı ve karıncanın dışkısının katı olmasına neden oldu. İki ay boyunca gözlemlenen karıncaların renkli dışkılarının, yuvalarının uzak köşelerinde toplandığı görüldü. 

 

Kaynak: Geek

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 17:06:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4007

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Modern biyolojinin her parçası, türlerin birbiriyle akraba olduğunu ve atasal türlerden zaman içindeki kademeli değişimler sonucu var olduklarını doğrulamaktadır.”
Helena Curtis
Geri Bildirim Gönder