Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
İnsanlar kültürel evrimden önce,yıkanmıyor ve pis bir durumda hiç diş fırçalamamışken ve her tarafları kokarken birbirlerini nasıl çekici görüyordu?
Birbirlerine karşı nasıl cinsel çekim hissediyorlardı?
495 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Hakan Yenilli
Hakan Yenilli Öğrenci

Öncellikle konuyla ilgili pek bir bilgim yok sadece fikir yürütüyorum. Erkek bi domuz dişi bir domuz ile nasıl çiftleşiyorsa öyle.

Kaldı ki güzellik algısı da belki de dünya'nın en göreceli şeyi olabilir. Eskiden daha kilolu kadınlar nasıl toplumda güzel sayılıyorsa şu an daha az kilolu kadınlar güzel sayılıyor. Bir de şu olabilir, etrafta toplumumuzdaki güzellik kavramına uygun bir kadın da yok. Herkes aynı pek bir seçim şansı yok.

Erkek olduğumdan hep kadından örnek verdim yanlış anlaşılırsa affola.

587 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
Cevap
Furkan Pekmez
Furkan Pekmez öğrenci

Parfümden öncesini soruyorsan çiçekleri çok kullanıyorlardı, ağız kokusu için de bitki halinde nane çiğnenebileceğini düşünüyorum, zaten aç kalmadığı sürece yedikleri genetiği değiştirilmiş organizma olmadığı için (soğan, sarımsak gömmüyorsa) ağız kokusu da yapmıyordu. pek de bir farkı yoktu yani, zaten güzellik yakışıklılık bir kenara marifet, yetenek, ün ve güç gibi kavramlarla eş seçiliyordu.

464 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Tc Unutmaz
Tc Unutmaz İrfan Unutmaz.

Öncelikle "Kültürel evrimden önce" saptamasını kesin ölçü almak gerekiyor. İnsan her şeyden önce memeliler gurubuna ait bir hayvandır. Ve bir kedi, bir köpek, bir maymun, kurt, aslan, kaplan ya da diğer memeliler nasıl davranıyorsa o da öyle davranıyordu. Beden kokusu onun için ve özellikle cinsel tercih açısından ilk sırada geliyordu. (...ki bu şimdi bile öyledir, yani geçerlidir) Bedeninde yıkanmamaktan doğan kötü kokulara gelince, o dönemde bu olgu, şimdiki kadar sorun olmuyordu. Çünkü, sanırım çok daha güçlü olan bağışıklık sistemi, kötü kokuları oluşturan bakteri ve benzeri mikroorganizmaları, kokudan önce yok ediyordu... Aynı şey, dişler ve ağız kokusu için de geçerliydi... Bağışıklık sisteminiz yeterince güçlüyse dişleriniz de çürümez ağzınız da kokmaz. Ayrıca mideniz ve sindirim sisteminiz de benzer biçimde güçlüyle nefesiniz de kötü kokmaz, bedeniniz de... Bunun görece yakın örneklerini Anadolu'daki tarih öncesi kazılarında bile izlemek mümkün Paleolitik (Yontmataş )Dönemi kazılarında insanla avcı toplayıcı bir yaşam sürdüklerinden dişlerindeki çürük sayısı yanılmıyorsam yüzde 3-4 iken, Neolitik (Cilalıtaş) Devriyle birlikte yerleşik yaşama geçip, tahıllı-unlu beslenmeye başlayınca bu oran epey yükseliyor.(Tam hatırlamıyorum ama yüzde 15 ile 30-35 arası bir sayıydı).

İşte insan, kültürel evrimden sonra, giderek doğayla bağlantısını kopardı ve bedeni de, bağışıklık sistemi de iyice zayıflayınca, başta kötü koku ve hastalıklar olmak üzere her tür olumsuzluk, adeta sıraya dizildi. O kadar ki, kimi insanlar her gün hatta günde 2-3 defa yıkanmayı temizlik ya da hijyen saymaya başladılar. Tamam günümüzde yıkanmak çok çok önemli... Ama böylesi bir abartı da, yalnızca derimizdeki koruyucu bakterileri yok etmekten başka bir işe yaramıyor. Gerçekten sağlıklı bir insanın beden kokusu, tür diğer memelilerde olduğu gibi cinselliğe doğal bir davet yada çağrı niteliğindedir. Amacı da budur... Bir parfüm güzel kokar ama hiç böyle bir işlevi yoktur. İ.U.

330 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et