Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar ile kediler evrim ağacının neresinde ayrılıyorlar?

Kediler ile son ortak atamız kimlerdi?

1
İrem Kalkan 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bilindiği kadarıyla yaklaşık olarak 80 milyon yıl öncesine denk gelen Geç Kretase'de Boreoeutheria adlı plasentalı memelilerden ayrıldıkları düşünülüyor. Bu takson, yaklaşık 100 milyon yıl önce Lavrasya kıtasında evrimleşen birçok memeliyi barındıran Laurasiatheria taksonunun kardeş taksonu. Hatta kedilerin X ve Y kromozomundaki genlerin sıralaması, insanlardakine oldukça benziyor.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben bir şeyin ismini bilmek istemiyorum. Nasıl çalıştığını bilmek istiyorum!”
Elizabeth Blackburn
Geri Bildirim Gönder