Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can .
Can .
1,059 UP
Üye
2

İnsanlar görmedikleri doğa üstü bir varlığa nasıl inanıyorlar?

Bu inançlarını başarılı bir şekilde savunup diğer insanların da inanmalarını nasıl başarıyorlar? Ve ya Gördüm diyenlere de kolaylıkla inanıyorlar neden ?
157 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Molly Light
İnsani fikirlerim

Dogmatik, körü körüne inandırılmış biri artık sorgulayamıyor çünkü veya bu yaptıklarımın hepsi boşuna mı diye kendine sormaktan kaçınıyordur. Ayrıca cahilliğin temelinde korku da yatar. Ya millet beni eleştirir korkusunu, ya bu hakikatse, nasıl bileceğim korkusunu ya da bunun gibi türlü türlü korkuları taşır. Cehennem korkusu da vardır içinde. Tarihte olan örneklerinden biri:

Martin Luther, duruşma sırasında yargıçlara seslendi:

“Milleti cehennemle korkutup, cenneti para karşılığı satıyorsunuz, sıkıysa cehennemi satsanız ya?”

Tüm Reklamları Kapat

Yargıçlardan biri “Cehennemi kim alır ki?”

Martin Luther,”ben alıyorum, neyse parası vereyim”

Bedava verdiler!

Martin kapının önüne çıktı

Tüm Reklamları Kapat

duruşma sonucunu merak eden binlerce kişiye

“Cehennemi satın aldım, benimdir.

Bundan sonra oraya kimseyi almayacağım, korkmayın” .

Cehennem korkusu ve kilise baskısından kurtulan halk, özgür beyinlere sahip oldu.

Ve Almanya aydınlanması 500 yıl önce başladı!

Kendi şahsi fikirlerimce bir şeye inanmanın insanın acizliğini örtbas etmeye çalışması olduğunu düşünüyorum. İnsan bilincine sahip olduğu andan itibaren ne kadar aciz olduğunu anladı ve o zamandan bir arayış içine girip gördüklerinden yola çıkarak kendi kafasında bir Tanrı (veya Tanrılar) kurdu ve Din de insan zihnine göre gittikçe evrimleşti. Din insana umut gibi görünmüştür. O yüzden önündeki tek umudu görmezden gelmemiştir insan. 5 duyu organı veya aklı ile asla algılayamayacağı varlıklara dua etmiştir ve bu sadece umuda bağlıdır. Başka çıkış kapısı yoktur.

Benim düşüncem ise bu umuda bağlı olmadan yaşanabilir. Demekki insanın gerçekten temel bir ihtiyacı değil, çünkü başka arayışları da olabilir insanın. Hakikat arayışı, doğru bilgi arayışı olabilir. Yalan yanlış şeylere inanmak yerine o dönem yaşadığı zamandaki bilgiler ile gelişebilir ve her ne kadar kesin bilgiye ulaşamayacağını bilse dahi bu sorgulama yolculuğunu amaç edinebilir.

Kaynaklar

 1. emin ol bilmiyorum. Bot Verification. Alındığı Tarih: 28 Haziran 2023. Alındığı Yer: sunguray | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close